Zamknij

Groźna erupcja wulkanu na La Palmie. Hiszpańska minister: to atrakcja turystyczna, przyjeżdżajcie

21.09.2021 10:47
Wybuch wulkanu na La Palma
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Minister ds. przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, zachęca turystów do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma, gdzie doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. "Cieszmy się tym, co dała nam natura" – powiedziała, dodając, że turyści mogą bez obaw przyjeżdżać na wyspę. Słowa hiszpańskiej minister wywołały oburzenie wśród niektórych grup. 

Wulkan  Cumbre Vieja wybuchł na wyspie La Palma w niedzielę, o 15.20 czasu lokalnego. Władze musiały ewakuować ponad 5,5 tys. osób, w tym 500 turystów z pobliskiego hotelu w Puerto Naos. Według wulkanologów z krateru mogło wypłynąć nawet 20 milionów metrów sześciennych lawy, która teraz spływa do oceanu przez tereny słabo zaludnione. Erupcja może potrwać tygodnie, a nawet miesiące. 

Pomimo strat i zagrożenia z powodu wydobywającej się z wulkanu lawy, hiszpańska minister turystyki zachęca mieszkańców La Palmy, aby wykorzystali erupcję do przyciągnięcia na wyspę większej liczby odwiedzających. Maroto jako przykład podała Islandię, gdzie rozwija się turystyka wulkaniczna. – Jedną z atrakcji turystycznych La Palmy są właśnie wulkany – przekonywała w rozmowie z Canal Sur Radio.

Wybuch wulkanu na La Palmie. "To jedna z atrakcji turystycznych"

Według Reyes Maroto „wybuch wulkanu to okazja do zobaczenia wspaniałego spektaklu natury, zawsze z zachowaniem środków ostrożności”. 

 – Możliwość zobaczenia tego na własne oczy jest czymś niespotykanym, ostatni raz wulkan na wyspie La Palma wybuchł 50 lat temu – powiedziała.

Hiszpańska minister zapewniła, że wyspa nadal jest otwarta dla turystów, którzy mogą przyjeżdżać bez obawy.

– Jeżeli ich hotel będzie zagrożony (przez płynącą lawę lub popiół wulkaniczny), zostaną przeniesieni do innego, aby mogli cieszyć się wakacjami i tym, co dała nam natura – dodała.

Maroto poinformowała, że Hiszpański Instytut Turystyki (Turespana) oraz ambasady kraju udzielą wszelkich informacji „dla tych, którzy chcą bezpośrednio zobaczyć ten wspaniały spektakl natury”. Do tej pory nie ma restrykcji w podróżowaniu na La Palmę, przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta, a hotele działają bez przeszkód – podkreśliła.

La Palma. Burza po słowach hiszpańskiej minister

Od niedzieli przez osiem szczelin Cumbre Vieja wydostaje się magma. Gorąca lawa strawiła ponad sto domów, siedem dróg i szkołę. Wiele innych dróg zostało zamkniętych dla ruchu. Zniszczeniu uległy pola uprawne. Na zdjęciu z satelity Terra Modis, należącego do NASA, wciąż widać słup dymu z erupcji wulkanu. Mieszkańcy ponad 40 nowych domostw zostali ewakuowani w nadmorskiej gminie Tazacorte wobec przewidywań, że lawa dotrze do wybrzeża w poniedziałek około godziny 20.

Według Hiszpańskich Portów Lotniczych (Aena) widoczność jest dobra i to linie lotnicze mają decydować, czy zamkną ruch powietrzny na La Palmę. Dyrekcja marynarki handlowej w Santa Cruz de Tenerife zakazała jednak żeglugi na wybrzeżu bliskim erupcji wulkanu w obawie przed napływem lawy.

Wobec takiej sytuacji opozycyjna prawicowa PP odrzuciła deklaracje minister Maroto, uznając zachęcanie do turystyki wulkanicznej jako niestosowne. „Te słowa padają w czasie, kiedy setki osób traci cały swój majątek” – powiedział na Twitterze sekretarz generalny PP Teodoro Garcia Egea.

Źródło: PAP (Grażyna Opińska)