Zamknij

Europejski kraj zaostrza restrykcje. Negatywny wynik testu nie będzie już paszportem covid

20.10.2021 12:42
Estonia zaostrza restrykcje. Negatywny wynik testu nie będzie już paszportem covid
fot. SHUTTERSTOCK

Kolejny europejski kraj, tym razem Estonia, zaostrza restrykcje przeciwepidemiczne. Tamtejszy rząd zadecydował, że na podstawie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie będzie można już wejść do tych miejsc, w których wymagany jest paszport covidowy.

Nowe obostrzenia wynikają ze złej sytuacji epidemicznej w kraju. W Estonii, podobnie jak na Litwie oraz Łotwie, poziom zakażeń koronawirusem niebezpiecznie wzrasta - obecnie wskaźnik ten jest najwyższy w Europie.

W państwach tych w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano ponad 1000 potwierdzonych przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Najwyższy wskaźnik (ponad 1200 infekcji) jest obecnie na Łotwie; tamtejszy rząd ogłosił wprowadzenie od czwartku lockdownu na okres blisko miesiąca.

Estonia zaostrza restrykcje. Negatywny wynik testu nie będzie już paszportem covid

Nowe obostrzenia w Estonii mają wejść w życie w najbliższy poniedziałek i obowiązywać przez około trzy miesiące.

Od 25 października negatywny wynik testu na obecność COVID-19 nie będzie już przepustką do uczestnictwa w niektórych zamkniętych wydarzeniach publicznych. Nie umożliwi też wejścia do placówek czy ośrodków kulturalnych, edukacyjnych, rozrywkowych oraz sportowych.

Honorowany będzie wyłącznie certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi oraz zaświadczenie o przebyciu choroby.

Ograniczenia zostaną wprowadzone dla niezaszczepionych, by zapewnić im bezpieczeństwo – powiedziała na konferencji prasowej premier kraju Kaja Kallas.

Szefowa rządu i liderka liberalnej Estońskiej Partii Reform wskazała, że szpitale są przeciążone, a hospitalizacji podlegają głównie osoby niezaszczepione. Według oficjalnych danych to ok. 70 proc. pacjentów.

Przypomnijmy, że do tej pory nieco ponad 68 proc. dorosłych mieszkańców Estonii otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Zobacz także:  Australia poluzuje restrykcje wjazdowe. Wpuści do kraju zagranicznych turystów

RadioET.pl/PAP(Przemysław Molik)