Zamknij

Etna znów wybuchła. Wulkan wyrzucił w niebo chmury dymu i strumienie gorącej lawy

31.05.2021 13:49
Wybuch Etny
fot. Shutterstock

Etna znów jest niespokojna. Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie wyrzucił w niebo gęste chmury pyłu wulkanicznego oraz gorącą lawę. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące moment wybuchu. Spektakularne ujęcia erupcji sycylijskiego wulkanu bardzo szybko obiegły sieć. 

Etna, najwyższy wulkan w Europie (3350 m n.p.m.), regularnie daje o sobie znać. W ciągu sześciu dni doszło do czterech wybuchów. Ostatnia, widowiskowa erupcja miała miejsce w niedzielę rano (30 maja). 

Eksperci twierdzą, że choć aktywność sycylijskiego wulkanu jest w tym roku wzmożona, nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Etna znów niespokojna. Niezwykłe ujęcia z erupcji

Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że eksplozje pochodzą z południowo-wschodniego krateru Etny. To z tego miejsca wypływały strumienie gorącej lawy i wydobywały się gęste chmury dymu i popiołu. Sieć obiegły spektakularne ujęcia erupcji włoskiego wulkanu. 

Podczas ostatniej erupcji Etny nie zgłoszono żadnych zniszczeń ani ofiar śmiertelnych. Wybuch wulkanu zmusił jednak pobliskie miasto Katania do tymczasowego zamknięcia lotniska. 

Etna jest stale monitorowana przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Już wcześniej naukowcy alarmowali, że należy się spodziewać coraz częstszych trzęsień ziemi oraz coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów.

Etna: jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii,  jest drugim – po hawajskim Kilauea – najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Szacuje się, że produkuje każdego roku lawę w ilości wystarczającej na wypełnienie 108-piętrowego wieżowca.

Z wyliczeń niektórych naukowców wynika, iż Etna będzie coraz bardziej niespokojna. Pod kraterem zgromadziła się ogromna ilość magmy, która – pod wpływem wzrostu ciśnienia – powoduje pęcznienie wulkanu. To może z kolei prowadzić do coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów. 

Etna to także popularny cel turystyczny. Setki odwiedzających przybywają do tej części Włoch, by zobaczyć widowiskowy "spektakl" wulkanu, który swoim wybuchem rozświetla nocne niebo.