Zamknij

Europa znosi kolejne restrykcje. Jakie zmiany w wakacje 2021?

21.06.2021 10:28
Lotnisko - pasażerowie
fot. Shutterstock

Europa luzuje kolejne obostrzenia wprowadzone w ramach walki z pandemią Covid-19. Jest to możliwe dzięki postępowi kampanii szczepień oraz spadkowi wskaźników epidemicznych. We Francji i Włoszech przestaje obowiązywać godzina policyjna. W Niemczech i Hiszpanii łagodzone są też przepisy dotyczące noszenia maseczek. Jakie jeszcze zmiany czekają turystów w te wakacje? 

Wraz z coraz szerzej zakrojoną akcją szczepień w Europie kolejne państwa podejmują decyzje o luzowaniu obowiązujących restrykcji. Ma to również związek ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym. Władze poszczególnych krajów łagodząc obostrzenia, chcą zachęcić do przyjazdu, a tym samym ożywić branżę turystyczną, która bardzo mocno ucierpiała na skutek pandemii. 

Francja

We Francji od niedzieli zostanie zniesiona obowiązująca od godz. 23 do 6 rano godzina policyjna. Od czwartku maseczki w otwartej przestrzeni publicznej trzeba nosić tylko w najbardziej zatłoczonych miejscach, takich jak stadiony czy kolejki. Usta i nos nadal trzeba zakrywać w zamkniętej przestrzeni publicznej, np. w sklepach czy pojazdach transportu zbiorowego. W czwartek po blisko ośmiu miesiącach zamknięcia otwarto dla zwiedzających podparyski Disneyland. 

W środę 9 czerwca ponownie otwarto we Francji wnętrza lokali gastronomicznych, w których przebywać może 50 proc. normalnej liczby klientów, a przy stolikach może siedzieć najwyżej sześć osób. Ogródki gastronomiczne mogą być w całości wypełnione. Zwiększono też limit widzów w kinach, teatrach czy muzeach. Minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział w czwartek, że w lipcu zostaną otwarte dyskoteki i kluby nocne.

Włochy

We Włoszech od poniedziałku 14 czerwca większość regionów, zamieszkanych przez ponad 40 mln osób, w tym Lacjum, Lombardia i Piemont, leży w białej strefie minimalnych restrykcji. Nadal obowiązuje tam jedynie zakaz zgromadzeń oraz wymóg noszenia maseczek, także na zewnątrz, który najprawdopodobniej zostanie zniesiony w połowie lipca. Już wcześniej zniesiono tam obowiązywanie godziny policyjnej.

W pozostałych regionach, opisywanych jako strefa żółta, w tym Kampanii, Toskanii i na Sycylii godzina policyjna przestanie obowiązywać w poniedziałek, do tego czasu będzie utrzymywana od północy do 5 rano.

Portugalia

W Portugalii przez weekend obowiązywał zakaz wjazdu i wyjazdu ze stołecznego regionu Lizbony. Jak poinformowały władze, była to odpowiedź na drastyczny wzrost zachorowań na Covid-19 w portugalskiej stolicy. Władze przedłużyły też obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej co najmniej do połowy września.

Hiszpania i Grecja

W Hiszpanii od soboty 26 czerwca nie będzie już trzeba nosić maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. Obowiązujący od 25 października 2020 roku stan wyjątkowy w Hiszpanii został zniesiony w połowie maja. 

W Grecji już w połowie maja oficjalnie otwarto sezon turystyczny. Czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Nie jest to jednak konieczne na plaży.

Niemcy

W Niemczech poszczególne kraje związkowe luzują także zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Od przyszłego tygodnia maseczki nie będzie trzeba zakładać na ulicach Berlina, chyba że nie będzie możliwe utrzymanie odległości od innych osób. Zasady dotyczące działania lokali gastronomicznych są również ustalane przez władze landów.

Działają ogródki gastronomiczne, w niektórych miastach mogą w nich zasiąść tylko klienci z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu.

Austria

W Austrii ogłoszono otwarcie od 1 lipca pozostających w większości zamkniętych od marca 2020 r. dyskotek. Z końcem czerwca mają także zostać zniesione limity liczby uczestników wydarzeń kulturalnych, a także obowiązek zamykania lokali gastronomicznych do godz. 22. Restauracje, hotele i placówki kultury pozostają otwarte dla osób posiadających świadectwo szczepienia lub wyzdrowienia po przejściu Covid-19 albo negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Anglia

W Anglii na poniedziałek planowano całkowite zniesienie wszystkich restrykcji epidemicznych. Ten termin został jednak przesunięty o cztery tygodnie. Do tego czasu w Anglii wciąż obowiązywać będzie m.in. limit sześciu osób, które mogą się spotkać w prywatnym domu oraz ograniczenie miejsc na widowniach kinowych i teatralnych o połowę. Zamknięte pozostaną nocne kluby. W spotkaniach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 30 osób, od poniedziałku ten limit zostanie zniesiony dla wesel.

Na terenie całego Zjednoczonego Królestwa generalnie działają lokale gastronomiczne, hotele, placówki kultury, miejsca rozrywki i obiekty sportowe. Szczegółowe zasady i ograniczenia sanitarne mogą się jednak różnić w zależności od części kraju.

Belgia

W Belgii od 9 czerwca restauracje i bary ponownie przyjmują klientów wewnątrz lokali. Już wcześniej czynne były ogródki gastronomiczne. Zezwolono także na prywatne wizyty w domach, w których mogą brać udział maksymalnie cztery osoby. Znów działają zamknięte do tego czasu kina, teatry i siłownie, ale z ograniczeniami.

Źródło: PAP, gov.pl