Zamknij

Fałszywe kwatery w Tatrach. Policja ostrzega przed ofertami w Zakopanem i Kościelisku

19.11.2020 10:29
Fałszywe kwatery w Tatrach. Policja ostrzega przed ofertami w Zakopanem i Kościelisku
fot. Shutterstock

Fałszywe kwatery w polskich górach to wciąż powracający temat. Mimo pandemii koronawirusa oraz obostrzeń dotyczących miejsc noclegowych, oszuści nie zaprzestali swojej działalności. W sieci znów pojawiają się oferty dotyczące nieistniejących obiektów. Tym razem domki w Kościelisku i Zakopanem reklamowane są zdjęciem alpejskiej willi. Policja ostrzega przed tego typu oszustwami. 

Niemal w każdym sezonie powraca temat fałszywych kwater do wynajęcia w polskich górach. Policji już wielokrotnie udało się złapać oszustów wykorzystujących naiwność turystów, ale mimo wszystko ten typ przestępczej działalności wciąż jest popularny. Policja ostrzega i podkreśla, aby dokładnie przyglądać się ogłoszeniom publikowanym w internecie. 

Domy w Tatrach reklamowane zdjęciem alpejskiej willi

Podejrzaną ofertę dotyczącą wynajmu domku w Tatrach zauważył jeden z czytelników „Gazety Krakowskiej”.  – Willa Aristega - kojarzy ktoś taki obiekt w Kościelisku? Pojawił się na Bookingu we wrześniu i jest zlokalizowany na Chotarz-Bór, w budynku, który jeszcze nie jest wykończony. Tylko jedno zdjęcie, kontaktów brak. Można go wynająć za gruby hajs na sylwestra. To chyba fałszywa kwatera  napisał.

Co ciekawe, oferta ta jest nadal dostępna w serwisie Booking. Cena za jedną noc to aż 2,2 tys. zł! Chociaż pojawia się komunikat, że część terminów jest nadal dostępna, nie można zrobić rezerwacji.

Dziennikarze "GK" ustalili, że to samo zdjęcie pojawia się także w ofercie obiektu EllySky Challet, który miałby znajdować się w  Zakopanem przy ul. Droga do Walczaków.

Jak się okazało, fotografie ilustrujące wille w Kościelisku i Zakopanem, to w rzeczywistości zdjęcie budynku w miejscowości Megeve, w Alpach Francuskich. Dom jest wystawiony na sprzedaż - można go kupić za ponad 3 mln euro. 

Willa Aristega

Zdjęcie, które ilustruje Willę Aristega w Kościelisku

‧ fot. Booking

ZOBACZ TAKŻE:  Dostałeś takiego maila? Skontaktuj się z policją!

Fałszywe kwartery. Policja ostrzega przed oszustami

Zakopiańska policja nie otrzymała jednak na razie żadnych zgłoszeń od osób, które zarezerwowały noclegi w tych kwaterach. Funkcjonariusze przypominają jednak, aby przed rezerwacją, dokładnie sprawdzać oferty. 

Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy obiekt działa legalnie, jest sprawdzenie rejestru Urzędu Miejskiego. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej urzędu w części przeznaczonej dla turystów znajduje się zakładka: baza noclegowa. Pozostałe obiekty można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Policja przypomina też, aby nie dać się nabrać na superokazje cenowe. Warto porównywać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Należy też sprawdzić, czy istnieje podany adres - często zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy lub adresu, którego w ogóle nie ma.

Źródło: Gazeta Krakowska