Zamknij

Fałszywe kwatery w polskich górach. Policja ostrzega turystów

Redakcja
21.01.2020 10:32
Zakopane - Krupówki
fot. Shuttestock

Niemal w każdym sezonie zimowym powraca temat fałszywych kwater do wynajęcia w polskich górach. Policji już wielokrotnie udało się złapać oszustów wykorzystujących naiwność turystów. Mimo wszystko ten typ przestępczej działalności wciąż jest popularny. Policja ostrzega przed oszustami i podkreśla, aby dokładnie przyglądać się ogłoszeniom publikowanym w internecie. 

Ferie zimowe to okres, kiedy wielu Polaków wyjeżdża w polskie góry. Na nieostrożności turystów bardzo często korzystają oszuści. Tylko w okresie sylwestrowym zakopiańska policja odebrała kilkanaście zgłoszeń od turystów, którzy zostali oszukani na tzw. "wirtualne kwatery". W związku z rosnącą liczbą fałszywych noclegów pojawiło się ostrzeżenie dla turystów.

Fałszywe noclegi: na co zwracać uwagę?

Oszustwo polega na umieszczaniu w internecie - na portalach aukcyjnych lub spreparowanych stronach - ogłoszeń o atrakcyjnych noclegach w Zakopanem i okolicach, które - jak okazuje się po przyjeździe na miejsce - nie istnieją. Jak rozpoznać fałszywą ofertę? Takie ogłoszenia mają zwykle kilka cech wspólnych. 

- Zazwyczaj są to nad wyraz atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien - informuje krakowska policja. 

Policjanci radzą, by załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu nie zostawiać na ostatnią chwilę, bo działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności. Poza tym należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne okazje cenowe. To jeden ze znaków rozpoznawczych oszustów.

Zobacz także

- Porównajmy cenę wynajmu z innymi noclegami w podobnym standardzie i lokalizacji. Decydując się na konkretną ofertę, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje i czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, której nie ma - mówiła Barbara Szczerba. - Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej, bo w przypadku oszustwa są one spreparowane. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, powinno to wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane – dodała.

Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy obiekt działa legalnie, jest sprawdzenie rejestru Urzędu Miejskiego. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej urzędu w części przeznaczonej dla turystów znajduje się zakładka: baza noclegowa. Pozostałe obiekty można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Policjanci radzą również, by zaliczkę wymaganą przez właściciela obiektu wpłacać na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy w inny sposób, w tym przez pośredników, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/NC