Zamknij

Fałszywe oferty noclegów w Polsce. Policja ostrzega przed oszustami

19.02.2021 10:42
Hotel
fot. Shutterstock

Hotele zostały ponownie otwarte od 12 lutego, po ponad trzech miesiącach lockdownu. Od tego momentu turyści zaczęli masowo rezerwować noclegi i wyjeżdżać, szczególnie w góry. Niestety, ci nieuważni turyści padają ofiarami oszustów. Policja ostrzega, że na portalach oferujących noclegi coraz częściej pojawiają się fikcyjne ogłoszenia. Podpowiada też, na co zwracać uwagę podczas rezerwacji i jak nie dać się nabrać. 

Postępowania dotyczące oszustw przy sprzedaży noclegów prowadzą już funkcjonariusze z Karpacza i Szklarskiej Poręby. Do tej pory zgłoszono kilka takich oszustw, ale policja podejrzewa, że pokrzywdzonych jest więcej.

Fałszywe noclegi w Karpaczu i Szklarskiej Porębie

Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podinsp. Edyta Bagrowska poinformowała, że osoby, które padły ofiarą oszustwa, znalazły oferty noclegowe w miejscowościach wypoczynkowych za pośrednictwem portalu internetowego.

– Pokrzywdzeni wpłacili zaliczkę lub całą kwotę. Po przybyciu na miejsce okazało się, że zostali oszukani – powiedziała Bagrowska.

Rzeczniczka dodała, że na razie zgłoszono policji kilka takich przypadków. "Podejrzewamy jednak, że jest to szersze zjawisko i pokrzywdzonych jest więcej" – powiedziała policjantka.

Zobacz także

Jak sprawdzać noclegi, by nie dać się oszukać?

Policja radzi, aby wnikliwe sprawdzać oferty noclegowe.

– Zalecamy, aby nie zostawiać załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę, aby zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji ofert w bardzo atrakcyjnych cenach, uważać na super okazje cenowe. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – wskazała rzeczniczka jeleniogórskiej policji.

Policja prosi, aby sprawdzać, czy adres podany w ogłoszeniu o wynajmie noclegów faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta czy też w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Policja sugeruje też, aby rezerwując nocleg, prosić o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachować całą dokumentację związaną z transakcją oraz korespondencję związaną z rezerwacją.

Źródło: PAP