Zamknij

Linia lotnicza chce zlikwidować toalety w samolotach. Więcej miejsca dla pasażerów

Nina Czochara
02.08.2019 12:57
Wejście na pokład smaolotu
fot. Shutterstock

Linie lotnicze są w stanie zrobić wiele, aby zmieścić jak największą liczbę pasażerów na pokładzie. Ostatnio pojawiła się zaskakująca propozycja, aby zlikwidować z maszyn filipińskiej linii lotniczej kuchnię oraz toalety. Choć pomysł wydaje się absurdalny, zdaniem ekspertów wśród wielu podróżnych może się przyjąć. Większa liczba pasażerów oznacza bowiem niższą cenę biletu. 

Linie lotnicze Cebu, największy tani przewoźnik na Filipinach, zapowiedziały, że w samolotach Airbus A330neo zamierzają zmieścić aż 460 pasażerów. By tego dokonać, planują usunąć z pokładu kuchnie i toalety - podaje Bloomberg.

Samoloty bez kuchni i toalet 

Te zaskakujące zmiany na pokładzie mają pozwolić na dodanie 20 dodatkowych miejsc dla pasażerów. To wiąże się z kolei z dodatkowym zyskiem dla filipińskiej linii lotniczej. Dlaczego sami podróżni mieliby się na to zgodzić? 

Janet Bednarek, historyk lotnictwa z Uniwersytetu w Dayton wyjaśnia w rozmowie dla "Bloomerang", że Azjaci zgodzą się na gorsze warunki podróżowania w zamian za niższe ceny biletów. 

- Mniejsza odległość pomiędzy siedzeniami jest mniej kontrowersyjna w Azji. W pewnej części dlatego, że Azjaci są po prostu mniejsi niż Europejczycy czy Amerykanie (...) Wiele osób jest w stanie zrezygnować z komfortu w zamian za niższą cenę biletu - ocenia.

Konkurencja sprawiła, że ceny biletów na niektórych trasach spadły w dekadę o połowę. Azjatycki rynek lotniczy rośnie w tempie 100 mln pasażerów rocznie.

Zmniejszanie miejsca na nogi nie jest specjalnością jedynie azjatyckich przewoźników. Na początku 2016 roku we flocie Lufthansy pojawił się pierwszy  Airbus A320neo. Zamontowano w nim 180 miejsc, czyli o 12 więcej, niż w maszynach wcześniejszej generacji. Rok później linie American Airlines w klasie ekonomicznej zmniejszyły w samolotach Boeing 737 Max miejsce na nogi z 31 do 29 cali (79 cm do 74 cm).

Przeczytaj także:

• Automat z przekąskami na pokładzie? Nowy pomysł na obsługę w samolotach

• Masz mało miejsca w samolocie? Ten pomysł może zmienić komfort podróży

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC