Zamknij

Tysiące różowych meduz na wybrzeżu. Mieszkańcy nie widzieli tego zjawiska od lat

Nina Czochara
07.04.2020 12:09
Różowe meduzy na Filipinach
fot. Twitter/Sheldon Rey Boco

Popularne turystycznie miejsca na całym świecie są teraz opustoszałe i oddają panowanie naturze. Tak też się stało w przypadku plaż na Filipinach, a dokładniej wybrzeża wyspy Palawan, gdzie zaobserwowano tysiące różowych meduz. Mieszkańcy przyznali, że nie widzieli takiego zjawiska od lat. 

Plaże na Filipinach uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. W czasie pandemii te zwykle tłumnie odwiedzane zakątki zostały niespodziewanie przejęte przez tysiące różowych meduz. Mieszkańcy filipińskiej wyspy Palawan nie sądzili, że po wielu latach będą mieli okazję zobaczyć coś tak niezwykłego.

Filipiny. Meduzy na wybrzeżu wyspy Palawan

Biolog Sheldon Rey Boco z Griffith University jako pierwszy zaobserwował to niezwykłe zjawisko. Wyjaśnił, że meduzy nie czują się w ostatnim czasie zagrożone w swoim naturalnym środowisku, dlatego pojawiły się na powierzchni, bliżej brzegu. Do tej pory - z powodu dużej liczby turystów - pozostawały bliżej dna morza. 

W rozmowie z "Newsweek" biolog podkreśla, że nie tylko tłumy turystów mają wpływ na mniejsze występowanie meduz. - Atmosfera, prędkość wody, prąd, przypływ, a nawet cechy geologiczne zatoki lub dowolnego akwenu mogą mieć wpływ na ich. występowanie meduz – wyjaśnia. – Są lata, w których populacja meduz jest duża, a w innych jest niewielka – dodał. Sheldon Rey Boco przyznał, że jest to zjawisko, które wymaga dodatkowych obserwacji i badań. 

Bez względu na powód, dla którego meduzy pojawiły się tak licznie na wybrzeżu filipińskiej wyspy, trzeba przyznać, że widok jest naprawdę niesamowity i na swój sposób pokrzepiający w tym trudnym dla nas czasie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Newsweek, Fly4free

___

RadioZET.pl/NC