Zamknij

Fioletowe niebo nad Szwecją. Mieszkańcy w życiu czegoś takiego nie widzieli

01.12.2020 15:12
Fioletowe niebo
fot. Shutterstock

Przebywający w szwedzkim Trelleborgu ludzie doświadczyli ostatnio niezwykłego zjawiska. Niebo nad miastem przybrało soczysty purpurowy kolor. Do sieci trafiły nagrania, które wyglądają co najmniej bajkowo. Sami zobaczcie!

Trelleborg to miasto położone na południu Szwecji nad samym Morzem Bałtyckim. Zamieszkuje je nieco ponad 30 tys. osób, które ostatnio na własne oczy zobaczyły coś niezwykłego. Kilka dni temu niebo nad miejscowością stało się całkowicie fioletowe.

Lokalni nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli. Skąd wzięła się ta niezwykła barwa i tajemnicze światło? Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste i można je znaleźć w zlokalizowanym niedaleko Trelleborga miasteczku Gislov.

Fioletowe niebo nad Szwecją. Nagrania trafiły do sieci

Kilka wieczorów temu mieszkańcy Trelleborga zauważyli na niebie coś niezwykłego. Kiedy zaszło słońce i zaczęła zapadać noc, niebo nad miastem przybrało fioletowy kolor. Lokalni zaczęli się niepokoić, bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli.

Okazuje się, że wytłumaczenie tego zjawiska jest prostsze, niż się wszystkim wydawało. Fioletowy odcień powstał przez nowe energooszczędne oświetlenie, jakie zainstalowane zostało na jednej z największych plantacji pomidorów w kraju - znajduje się ona zaledwie rzut kamieniem od Trelleborga - dokładnie w miejscowości Gislov.

W Gislov, które położone jest 10 minut drogi na wschód od Trelleborga, hodowcy pomidorów zaczęli używać nowego, energooszczędnego systemu oświetlenia LED, który świeci właśnie na fioletowo. Blask tego światła padającego na rośliny ma być dla nich dobry i dzięki niemu też ma wydłużyć się okres ich wegetacji.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć, jak wygląda soczyście purpurowe niebo, koniecznie rzućcie okiem na te zdjęcia i nagrania. Są niezwykłe!