Zamknij

Fotografka uchwyciła na zdjęciu "poziomą tęczę". To bardzo rzadkie i niesamowite zjawisko!

Marta Wilczkowska
28.11.2020 16:00
Malownicze niebo
fot. Shutterstock

Fotografka Cessna Kutz zrobiła zdjęcie bardzo rzadkiemu zjawisku nazywanemu "poziomą tęczą". Udostępniła je w mediach społecznościowych i zrobiła furorę! Koniecznie musicie zobaczyć jej fotografię.

Zjawisko "poziomej tęczy", a dokładnie łuku okołohoryzontalnego, jest niezwykle rzadkie. Fotografowie z całego świata próbują uchwycić je na zdjęciach, ale niestety bezskutecznie. Ostatnio można było je zaobserwować w Polsce - m.in. w Pucku.

Dużą wytrwałością w wypatrywaniu niezwykłych widoków wykazała się Cessna Kutz, której udało się zrobić zdjęcie "poziomej tęczy" nad jeziorem Sammamish w Waszyngtonie. Napisała później, że taki widok przypomniał jej o tym, żeby mieć nadzieję w tak trudnych czasach.

Artystka pochwaliła się swoim dziełem w sieci i wywołała furorę! Internauci są zachwyceni widokiem, czemu dali wyraz w komentarzach. Przy okazji pogratulowali jej wytrwałości i cierpliwości.

Fotografka uchwyciła na zdjęciu "poziomą tęczę"

Cessna przyznała, że pojechała nad jezioro Sammamish w Waszyngtonie po to, aby sfotografować brzeg albo niebo. Na "poziomą tęczę" trafiła przypadkiem!

Czym jest tak naprawdę łuk okołohoryzontalny? To rzadkie zjawisko polegające na załamaniu światła w kryształkach lodu o kształcie płytek zawartych w chmurach pierzastych. Załamanie równoległych promieni przez równoległe kryształy stanowiące pryzmat o kącie łamiącym 90 stopni wytwarza kolory nawet czystsze niż w tęczy! Zjawisko to występuje wtedy, gdy Słońce znajduje się pod kątem min. 58 stopni nad horyzontem, a łuk tworzony ze Słońcem ma kąt 46 stopni.

Cessna nie mogła uwierzyć w swoje szczęście, a po udostępnieniu zdjęcia nie spodziewała się aż takiego zainteresowania.

Nie spodziewałam się, że zobaczę swoje zdjęcia w wiadomościach. Chciałam po prostu podzielić się pięknym momentem, którego byłam świadkiem. (...) Choć wpłynęło to również pozytywnie na moją pracę, najbardziej cieszy mnie radość, którą mogłam dostarczyć ludziom - mówiła artystka w rozmowie z portalem My Modern Met. 

Jeżeli ktoś z was chciałby zobaczyć "poziomą tęczę" w Polsce, warto pamiętać, że występuje ona tutaj między majem a sierpniem. W ubiegłe wakacje była widoczna m.in. w małym mieście Puck zlokalizowanym nad Zatoką Pucką.