Zamknij

Francja wprowadzi podatek lotniczy. Bilety będą droższe nawet o 18 euro

Nina Czochara
10.07.2019 10:11
Samolot
fot. Pixabay

Od 2020 roku Francja wprowadzi nowy podatek na podróże lotnicze. Pasażerowie samolotów wylatujących z tego kraju będą musieli dopłacić za bilet od 1,5 do 18 euro. Nowa opłata, którą nazwano „podatkiem ekologicznym”, ma zasilić budżet Francji i wspomóc finansowanie innych form transportu w kraju.

Francuzi oczekują, że z tytułu nowej opłaty do budżetu wpłynie 180 mln euro rocznie. - Postanowiliśmy wprowadzić podatek ekologiczny od wszystkich lotów z Francji, oprócz połączeń na Korsykę i francuskie terytoria zamorskie oraz oprócz lotów niebezpośrednich - powiedziała na konferencji prasowej francuska minister transportu, Elisabeth Borne. 

Francja: bilety lotnicze droższe nawet o 18 euro

Nowy ekopodatek ma obowiązywać od 2020 roku. Dopłata do biletu będzie wynosiła 1,5 euro za podróż klasą ekonomiczną wewnątrz Francji i Unii Europejskiej, 9 euro za francuskie i europejskie loty klasą biznes i 18 euro dla lotów biznesowych poza Unię Europejską. Nie będzie natomiast podatków nakładanych na bilety pasażerów korzystających z przesiadek na francuskich lotniskach.

Rządowi eksperci wyliczyli, że z podatku można uzyskać nawet 180 mln euro rocznie. Zebrane z tego tytułu pieniądze mają zostać zainwestowane w bardziej ekologiczną infrastrukturę transportową, w tym kolej.

W odpowiedzi na plan opodatkowania lotów oświadczenie wydał francuski przewoźnik Air France. W piśmie przytaczanym przez agencję Reutera podano, że podatek znacząco wpłynie na konkurencję i przyniesie grupie Air France straty rzędu 60 milionów euro rocznie. 

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC