Zamknij

Europejski kraj zaostrza restrykcje i wprowadza lockdown. Zamknięte sklepy i zakaz przemieszczania

01.04.2021 11:57
Francja zaostrza restrykcje i wprowadza pełny lockdown. Do kiedy potrwa?
fot. SHUTTERSTOCK

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że zaostrza restrykcje i wprowadza pełny lockdown w całym kraju na okres czterech tygodni. Wśród nowych obostrzeń m.in. zamknięcie wszystkich sklepów z nielicznymi wyjątkami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 kilometrów od miejsca zamieszkania.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. W środę we Francji odnotowano ponad 59 tysięcy nowych przypadków zakażenia COVID-19, a na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie ponad 5000 osób. W związku z tym prezydent kraju postanowił wprowadzić ponowny lockdown, rozszerzając obowiązujące dotychczas w 19 departamentach restrykcje na cały kraj.

Francja. Lockdown w całym kraju do 2 maja

W środę podczas konferencji prasowej Emmanuel Macron poinformował, że od soboty 3 kwietnia obowiązywać będzie lockdown na terenie całego kraju, który potrwa przez cztery tygodnie aż do 2 maja.

Wśród nowych restrykcji wymienić można m.in. zamknięcie sklepów, w których nie są sprzedawane produkty pierwszej potrzeby, praca zdalna wszędzie tam, gdzie to możliwe, zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Osoby, które będą chciały podróżować dalej, będą musiały okazać specjalny dokument. 

Podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przemieszczanie się między departamentami będzie tolerowane. Jednocześnie prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do mieszkańców kraju, by w tym czasie wszelkie kontakty międzyludzkie ograniczyć do niezbędnego minimum.

Z kolei szkoły we Francji w pierwszym tygodniu kwietnia będą działać w trybie zdalnym, a potem wprowadzone zostaną dwutygodniowe ferie świąteczne. Po przerwie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej, zaś gimnazjaliści oraz licealiści będą kontynuowali naukę zdalną.

Niezmiennie między godziną 19:00 a 6:00 rano obowiązywać będzie także godzina policyjna

Ministerstwo gospodarki i finansów szacuje, że ponowny lockdown, który ogłosił prezydent Emmanuel Macron, będzie kosztować francuską gospodarkę około 11 mld euro miesięcznie. Zamkniętych zostanie około 150 tys. sklepów.

RadioZET.pl/TVN24.pl/PAP