Zamknij

Paszporty sanitarne we Francji. Władze luzują restrykcje pandemiczne

10.06.2021 10:28
Francja
fot. Hollandse Hoogte/East News

We Francji od 9 czerwca wchodzi w życie paszport sanitarny, zwany karnetem sanitarnym. Taki dokument będzie wymagany od osób powyżej 11 roku życia, jeśli chcą uczestniczyć w niektórych wydarzeniach (m.in. imprezach na stadionach, targach, pokazach). Paszport będzie również potrzebny w czasie podróży na Korsykę lub do terytoriów zamorskich Francji.

We Francji w tym tygodniu rozpoczął się kolejny etap luzowania obostrzeń sanitarnych, m.in.: przesunięto godzinę policyjną, otwarto wnętrza restauracji oraz baseny. Wchodzi też w życie paszport sanitarny.

Paszporty sanitarne we Francji. Jak będą działać?

Paszport sanitarny jest dostępny w formacie papierowym lub cyfrowym. Dokument ten (podobnie jak unijny certyfikat covidowy) ma potwierdzać, że dana osoba posiada negatywny wynik testu PCR, przechorowała koronawirusa lub posiada świadectwo odbycia pełnego szczepienia.

Paszport zawiera kod QR, który organizatorzy wydarzeń będą mogli zeskanować przy wejściu za pomocą aplikacji TousAntiCovid Verif. Jak podały władze Francji, wygenerowany przez aplikację kod zezwala na wstęp na imprezę lub wydarzenie powyżej 1000 osób (w tym m.in. targi, pokazy, mecze na stadionach). 

Francja stopniowo luzuje restrykcje

Od 9 czerwca we Francji rozpoczął się kolejny etap luzowania restrykcji. Obowiązująca w kraju godzina policyjna została przesunięta z 21 na 23. Tarasy barów i restauracji ponownie otwarte od 19 maja z limitem 50 proc. klientów, będą mogły obecnie zaprosić więcej osób oraz obsługiwać gości wewnątrz lokali z limitem 50 proc. obłożenia.

W muzeach zasady dystansowania zostaną zredukowane do jednej osoby na 4 m2 z obowiązującego wcześniej limitu 8 m2

Disneyland Paris zaprasza natomiast gości od 17 czerwca. Park rozrywki Vendee w Puy du Fou zostanie ponownie otwarty cztery dni w tygodniu od 10 czerwca. W parkach rozrywki obowiązkowe będzie noszenia maseczki od 6 lub 11 roku życia (w zależności od regulaminów). Nadal obowiązuje konieczność zasłaniania nosa i ust zarówno wewnątrz pomieszczeń publicznych, jak i na ulicach.

Francja łagodzi też zasady przekraczania granic. Od 9 czerwca zaszczepieni Europejczycy będą mogli wjechać na teren kraju bez negatywnego wyniku testu PCR, który był obowiązkowy do tej pory. Osoby niezaszczepione nadal muszą okazać negatywny wynik testu, a osoby spoza strefy Schengen obowiązują również kwarantanny w zależności od sytuacji sanitarnej w danym kraju.

Źródło: PAP