Zamknij

Polak wspiął się na wieżę Eiffla. Szokujące nagranie obiegło sieć [WIDEO]

21.10.2021 14:00
Wieża Eiffla
fot. Shutterstock

Polak o pseudonimie BNT wspiął się bez zabezpieczenia na wieżę Eiffla w Paryżu. To już kolejny tego typu wyczyn 33-letniego wspinacza. Mężczyzna ma już na koncie "zdobyte" obiekty z Polski, Czech czy Hiszpanii. W sieci pojawiło się mrożące krew w żyłach nagranie z Francji. 

Wieża Eiffla to jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji architektonicznych na świecie. Ma 300 metrów wysokości, a na jej wierzchołku dodatkowo zamontowano 24-metrowy maszt. To właśnie na ten słynny i imponujący obiekt wspiął się Marcin Banot, polski wspinacz builderingowy, znany jako BNT. 

Wieża Eiffla. Polak wspinał się po słynnej konstrukcji

Marcin Banot od kilku lat prowadzi kanał na Youtubie oraz wspina się na szczyty znanych obiektów. Ma już na koncie m.in. Hotel Marriot w Warszawie, Krakowski Szkieletor, czy toruński most Piłsudskiego. 33-latek wspinał się również w Czechach, Słowenii, Rumunii czy Hiszpanii.

W tym roku postanowił zdobyć wieżę Eiffla. Akcję zorganizował 21 września wraz z innym wspinaczem, Leo Urbanem. Miesiąc później do sieci trafiło 21-minutowe nagranie z ich wyprawy na szczyt paryskiej wieży.

Mężczyźni rozpoczęli wspinaczkę (bez żadnych zabezpieczeń) jeszcze przed świtem. Chcieli dotrzeć na szczyt przed otwarciem wieży, aby uniknąć dodatkowej odpowiedzialności za ewentualne zamknięcie atrakcji z powodu całej akcji.  

Tuż przed pierwszą platformą wieży Marcina Banota i Leo Urbana zauważyła ochrona. Po wejściu na szczyt na mężczyzn czekali już funkcjonariusze. 33-latek w opublikowanym filmie nie ujawnił jednak, jakie były konsekwencje ich wspinaczki po konstrukcji.

Na innych nagraniach udostępnionych na kanale YouTube BNT przekazał, że z powodu czterech innych wspinaczek na budynki we Francji został ukarany rocznym zakazem wjazdu do tego kraju. 

Źródło: Noizz, Sport.pl