Zamknij

Francja zakazuje krótkich lotów krajowych. Lepiej przesiąść się do pociągu

13.04.2021 11:19
Samolot
fot. Shutterstock

Francuscy parlamentarzyści przegłosowali wprowadzenie zakazu lotów na trasach krajowych, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Rząd chce w ten sposób obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla. 

Jak zauważyła agencja Reutera, rozwiązanie jest częścią ustawy klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Zapowiedź nowych przepisów spotkała się z krytyką ze strony branży lotniczej, według której pandemia Covid-19 nie jest dobrym momentem na wprowadzanie prawa, które uderza w już znajdujących się w dużym kryzysie przewoźników. 

Francja. Zakaz lotów na trasach poniżej 2,5 godziny

Po debacie w Zgromadzeniu Narodowym przyjęto nowe przepisy. Wiążą się one z zakazem lotów krajowych na trasach trwających do 2,5 godziny, na których dostępne są połączenia pociągów.

Będzie to oznaczało koniec krótkich połączeń krajowych z lotniska Orly, na południe od Paryża, między innymi do Nantes i Bordeaux, chociaż loty łączone przez podparyskie lotnisko Charles de Gaulle-Roissy będą kontynuowane. Szczegółowe informacje o trasach, które zostaną zlikwidowane, mają zostać opublikowane w oficjalnym dekrecie w późniejszym terminie.

Niektórzy działacze klimatyczni twierdzą jednak, że ustawa nie idzie wystarczająco daleko. Wcześniej komisja klimatyczna utworzona przez prezydenta Emmanuela Macrona zaleciła zlikwidowanie wszystkich lotów między francuskimi miastami, ale początkowa wersja ustawy została zmieniona. 

Minister transportu Jean-Baptiste Djebbari wyjaśnił posłom: "Wybraliśmy dwie i pół godziny, ponieważ cztery godziny grożą izolacją terytoriów śródlądowych, w tym wielkiego Masywu Centralnego, co byłoby niesprawiedliwe". Skomentował w ten sposób "rozwodnienie ustawy", która w początkowej wersji nakazywała zamknięcie połączeń do 4,5 godzin lotu.

Rok temu francuski rząd udzielił liniom AF-KLM pożyczkę w wysokości 7 mld euro pod warunkiem rezygnacji z niektórych lotów krajowych. Prezes Air France-KLM Benjamin Smith poinformował, że linia jest zobowiązana do zmniejszenia liczby swoich francuskich tras krajowych o 40 proc. do końca tego roku.

Źródło: Reuters, PAP