Zamknij

Francuzi planują przemalować wieżę Eiffla. Chcą powrócić do pierwotnego, bardzo intensywnego koloru budowli

Redakcja
15.03.2018 14:10
Wieża Eiffla, Paryż
fot. Tommie Hansen/Flickr

Władze Francji planują w tym roku rozpocząć renowację „symbolu Paryża”. Wieża Eiffla już po raz dwudziesty zostanie przemalowana. Tym razem na kolor... czerwony.

Od momentu ukończenia budowy w 1889 roku wieża Eiffla była malowana już dziewiętnaście razy (jest odnawiana średnio co siedem lat). W tym roku słynna na całym świecie budowla ma przejść renowację po raz dwudziesty i stać się... czerwona.

Wieża Eiffla będzie czerwona?

Wybór takiego koloru nie jest jednak przypadkowy. Wieża Eiffla oryginalnie była bowiem pomalowana na intensywną czerwień. Wówczas znaczenie miały względy praktyczne — czerwona farba pomagała ochronić żelazną wieżę przed rdzą.

W przypadku najbliższej odnowy budowli duże znaczenie ma „okrągła liczba” — w przyszłym roku wieża będzie obchodziła swoją 130. rocznicę powstania. Władze Paryża chcą, by renowacja była wyjątkowa. Właśnie dlatego pojawił się pomysł powrotu do pierwotnego koloru „żelaznej wieży”.

Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy wieża Eiffla będzie rzeczywiście czerwona, zapadnie dopiero w październiku. Wówczas mają się rozpocząć prace renowacyjne, a w tym (ręczne!) malowanie. Remont planowo ma potrwać aż 3 lata.

Zobacz także

Żółta, brązowa i ruda — historie przemiany wieży Eiffla

Od początku 1889 roku symbol Paryża przechodził bardzo wiele zmian i prezentował się w różnych barwach. Największa przemiana nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku — wieża Eiffla stała się wówczas... żółta! Z czasem ten kolor został uznany za zbyt optymistyczny i budowlę przemalowano na żółto-brązowy (na początku XX wieku). W 1968 roku próbowano powrócić do oryginalnych barw i wieża stała się rudo-brązowa.

Obecnie władze chcą, aby wizytówka stolicy Francji powróciła do intensywnej czerwieni. Czy tak się stanie? Dowiemy się jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także: Wieża Eiffla w Paryżu przejdzie remont

Źródło: telegraph.co.uk

___

RadioZET.pl/NC