Zamknij

Turyści zaniepokojeni kolorem wody w Morzu Bałtyckim. "Wygląda jak żurek"

09.06.2021 12:07
Gdańsk. Turyści zaniepokojeni kolorem wody w Morzu Bałtyckim. "Wygląda jak żurek"
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu turyści wypoczywający na plaży w Brzeźnie w Gdańsku zaobserwowali, że woda przy brzegu przybrała dziwny kolor. Jeden z urlopowiczów stwierdził, że ma zielonkawą barwę, a miejscami wygląda jak żurek.

Długi weekend czerwcowy i wysokie temperatury sprawiły, że w ostatnich dniach Trójmiasto przeżywało prawdziwe oblężenie. Turyści chętnie relaksowali się na plaży i pływali w Morzu Bałtyckim. Niektórych jednak zaniepokoił dziwny kolor wody. 

Gdańsk. Turyści zaniepokojeni kolorem wody w Morzu Bałtyckim

Kilka dni temu do redakcji portalu Trojmiasto.pl zwrócił się pan Paweł, który był zaniepokojony kolorem wody w Bałtyku. Podczas wypoczynku z rodziną na plaży w Brzeźnie zauważył, że woda przy brzegu jest "żurkowata".

"Najpierw myślałem, że to sinice, ale ludzie chyba nie bardzo brali to do siebie, bo kąpali się i mali, i duzi. W końcu wszedłem i ja. To nie było chyba nic niebezpiecznego, bo poza wrażeniami estetycznymi, nic mi się nie stało" - relacjonował.

Na pytanie zaniepokojonego czytelnika odpowiedział Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodku Sportu. Okazuje się, że dziwny kolor wody przy brzegu nie ma nic wspólnego z sinicami. Zielonkawa barwa spowodowana jest po prostu pyłkami sosny. 

"Sosna, która najczęściej występuje w pasach nadmorskich, obecnie kwitnie, a jej pyłek uwidacznia się w zbiornikach wodnych czy choćby wokół kałuż na ulicy. Zalecana jest ostrożność, szczególnie dotyczy to osób zmagających się z alergią" - zaznacza Halina Bona, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gdańsku.

Jak przypomina portal Trojmiasto.pl, kąpieliska oficjalnie uruchomione zostaną w piątek, 25 czerwca. To właśnie wtedy na plażach pojawią się ratownicy. Sezon będzie trwał przez ponad dwa miesiące - do 30 sierpnia. 

RadioZET.pl/Trojmiasto.pl