Zamknij

Zakaz zbliżania się do plaży w Gdańsku. RCB wydało alert

14.09.2020 09:26
Plaża Gdańsk
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie zbliżania się do plaży na odcinku między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem w dniach 14-15 września. W tym czasie zaplanowano neutralizację niemieckich min morskich z czasów II wojny światowej.

Alert w tej sprawie RCB umieściło w niedzielę na Twitterze. Komunikat skierowany jest do osób przebywających w Gdańsku i w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie).

Zakaz wejścia na plażę w Gdańsku

Jak przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska, w dniach 14 i 15 września br. (w godzinach od 8-15) w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku przeprowadzona zostanie operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. W zależności od warunków pogodowych operacja przewidziana jest na dwa dni. Jednocześnie Urząd Morski przewidział termin zapasowy na 21-25 września, gdyby pogoda się pogorszyła.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości 4,1 m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

Źródło: PAP