Zamknij

Gdzie jest najczystsza woda do kąpieli w Europie? Znamy najlepsze kierunki

Nina Czochara
01.07.2019 11:58
Plaża Ayia Napa
fot. Shutterstock

Cypr, Malta, Austria i Grecja to kraje, w których woda w naturalnych kąpieliskach jest najczystsza w Europie. Polska znajduje się na szarym końcu zestawienia. 

Europejska Agencja Środowiska opublikowała wyniki badań kąpielisk za rok 2018. EEA badała wodę w krajach Unii Europejskiej, a także w Albanii i Szwajcarii. Na czele zestawienia znalazły się Cypr, Malta, Austria i Grecja. Opublikowane wyniki stanowią dobrą wskazówkę na temat tego, gdzie latem tego roku możemy oczekiwać najlepszej jakości wody w kąpieliskach.

Cypr i Grecja jako najczystsze kąpieliska w Europie

W czterech państwach stwierdzono, że przynajmniej 95 proc. kąpielisk uzyskało „doskonałą” jakość wody: na Cyprze (99,1 proc. wszystkich kąpielisk), na Malcie (98,9 proc.), w Austrii (97,3 proc.) i Grecji (97 proc.). 

Kontrole wody w Grecji były prowadzone w zeszłym roku w 1598 miejscach. 1550 z nich spełniło najwyższe kryteria, kolejne 18 oceniono jako dobre. Badania dla trzydziestu pozostałych nie pozwoliły jeszcze na wydanie jakiejkolwiek oceny.

Dla porównania w Polsce EEA zbiera informacje dla 483 miejsc kąpielowych, z czego 146 na 2ybrzeżu. Jednak aż 301 jest badanych zbyt krótko bądź za rzadko, aby zostało w ogóle sklasyfikowane, stąd niskie miejsce Polski w rankingu najczystszych wód. Ocenę doskonałą uzyskało 135 miejsc (28 proc.), dobrą – 26 (5,4 proc.) a dostateczną – 18 (3,7 proc.). Trzy polskie kąpieliska (0,6 proc.) nie spełniły kryteriów.

Przeczytaj także:

• Gdzie Polacy najbardziej lubią plażować? To najpopularniejsze kurorty na wakacje

• Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

• Wybrano najlepsze kierunki na podróż w 2019 roku. Nowy ranking może zaskoczyć

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC