Zamknij

Wymarzone miejsca Polaków na wakacje. Ranking preferencji turystycznych

Nina Czochara
10.09.2019 10:51
Australia i Oceania
fot. Pixabay

Niemal dziewięciu na dziesięciu ankietowanych wskazało zagraniczny kierunek jako wymarzone miejsce na wakacje. Największe zainteresowanie wzbudza Australia i Oceania (32%). Na drugim miejscu tego zestawienia znajduje się Europa (27%). 

Zagraniczny kraj jest wymarzonym miejscem na wakacje dla 86% uczestników badania, a Polska – zaledwie dla 14% ankietowanych. W obrębie naszego kraju najwięcej wskazań otrzymało Pomorze (27%). Za nim w rankingu plasują się Warmia i Mazury (19%) oraz Bieszczady (18%).

– Polska jako miejsce wymarzonych wakacji istotnie częściej była wymieniana przez osoby zarabiające poniżej średniej krajowej. One najrzadziej wskazywały najbardziej odległą nam Australię i Oceanię, która z kolei cieszyła się największą popularnością wśród zamożnych respondentów. Z naszej analizy wynika, że miesięczny dochód nie miał istotnego wpływu na wybór pozostałych kierunków – komentuje Adrian Madziar z Instytutu Badawczego ABR SESTA.

Polacy najbardziej marzą o Australii i Oceanii

Biorąc pod uwagę zagraniczne wyjazdy, mieszkańcy Polski najczęściej marzą o wspomnianej już Australii i Oceanii (32%). Z kolei z tego obszaru najwięcej głosów uzyskała Australia (37%), która nieznacznie wyprzedza Nową Zelandię (36%). Trzecie miejsce w tej części świata należy do Bora-Bora (26%).

– Fenomen kierunków australijskich związany jest z ich odległością, a co za tym idzie – niedostępnością. Dla części osób może być atrakcyjna podróż na przysłowiowy koniec świata. Oczywiście, zrealizowanie tego marzenia wiąże się ze znacznymi wydatkami. W ofercie rodzimych biur podróży rzadko pojawia się Australia, a ceny wakacji zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Taniej wychodzi zorganizowanie wyjazdu na własną rękę – mówi ekspert z ABR SESTA.

Zobacz także

Europa, Ameryka i Azja wśród wakacyjnych marzeń

Drugim wynikiem wśród zagranicznych kierunków może pochwalić się Europa (27%). Ze Starego Kontynentu najczęściej wskazano Hiszpanię (19%). Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Włochy (15%) oraz Grecja (12%).

– To 3 kraje cieszące się niezmienną popularnością z wielu powodów. Wśród nich jest m.in. położenie, gwarantowana pogoda, łatwość dojazdu, a także brak konieczności posiadania paszportu. Do tego dochodzi gastronomia, bogactwo historyczne i bliskość kulturowa. Ze względu na niedużą odległość, spory wybór połączeń lotniczych, a także autokarowych czy samochodowych dojazd do tych krajów jest relatywnie niedrogi – wyjaśnia Edyta Romanowska z biura podróży Rainbow.

Trzecie miejsce w tym rankingu zajmuje Ameryka Północna i Południowa (18%). Ankietowani marzą przede wszystkim o podróży do Stanów Zjednoczonych (41%). Kolejne pozycje w zestawieniu zajmują Hawaje (16%) i Karaiby (9%).

– Zainteresowanie wyjazdami do USA rośnie z roku na rok. Widzimy to na podstawie liczby sprzedanych biletów lotniczych. Magia tego miejsca to w znacznej mierze kwestia kultury masowej, która stworzyła wręcz ikony z takich miast, jak Nowy Jork czy Los Angeles. Być może z tego wynika tak wysoka pozycja w badaniu. Z pewnością są to miejsca coraz bardziej dostępne cenowo. Spodziewane zniesienie wiz pewnie jeszcze bardziej przybliży nas do podróżowania w tamtym kierunku – stwierdza Aleksandra Olechnowicz z biura podróży Ecco Holiday.

Tuż za podium rankingu wymarzonych zagranicznych kierunków wakacyjnych plasuje się Azja (14%). Numerem jeden dla ankietowanych jest Japonia (28%). Polacy marzą również o wyprawie do Tajlandii (21%) i Chin (14%).

– Z naszych danych wynika, że najwięcej osób, korzystających z zorganizowanych wyjazdów do Azji, wybiera Tajlandię, a za nią plasują się Chiny. Japonia jest dopiero na trzecim czy czwartym miejscu, to jedna z droższych destynacji. Ceny wyjazdu zorganizowanego, obejmującego przelot, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, opiekę rezydenta i ubezpieczenie podstawowe. I oscylują w granicach 12-13 tys. złotych za osobę za okres 12 dni. Dla porównania, w przypadku ofert dotyczących Chin mówimy o kwotach od 5 tys. złotych za osobę za 9-dniowy pobyt – informuje Edyta Romanowska.

Zobacz także

Bliski Wschód i Afryka na końcu

Piąte miejsce w zestawieniu przypada Afryce (8%). Natomiast spośród miejsc na Czarnym Lądzie najwięcej wskazań ma Egipt (28%). Za nim znajdują się Kenia (15%) oraz Madagaskar (12%). Ranking wymarzonych wakacyjnych miejsc zamyka Bliski Wschód (1%). Na tym obszarze przewodzą Zjednoczone Emiraty Arabskie (45%). Następne w kolejności są Izrael (18%) i Jordania (18%).

Izrael i Jordania w wynikach sprzedaży plasują się bardzo wysoko. Oferty zaczynają się już od 2099 złotych, a w promocji można taki wyjazd kupić nawet poniżej 2000. Cena obejmuje tygodniowe zwiedzanie z polskim pilotem, przelot, transfery, ubezpieczenie, zakwaterowanie w hotelach i niepełne wyżywienie. Być może te kraje są na tyle dostępne, że nie pozostają jedynie w sferze marzeń – dodaje ekspert z Ecco Holiday.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy ABR SESTA we współpracy z firmą Syno Poland.

___

Materiały prasowe