Zamknij

Gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie świata? Mamy tegoroczne zestawienie

Redakcja
16.03.2018 11:48
Najszczęśliwsze kraje świata
fot. Shutterstock

Jak wynika z World Happiness Report, najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia. Polska ma powód do dumy - w tym roku awansowała o 4 miejsca.

Tegoroczne zestawienie - World Happiness Report - obejmuje 156 państw z całego świata. Jak wynika z dokumentu opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy państw nordyckich, a najmniej państwa afrykańskie.

W tworzeniu takiego zestawienia brane jest pod uwagę kilka czynników, m.in.: wysokość PKB, długość życia, pomoc społeczną, swobodę w podejmowaniu życiowych wyborów i niski poziom korupcji.

Najszczęśliwsze kraje świata

Najszczęśliwszym miejscem na Ziemi jest Skandynawia, bowiem aż cztery kraje z tej części Europy znalazło się w czołówce rankingu World Happiness Report. Są nimi Finlandia, Norwegia, Dania i Islandii, gdzie poziom szczęścia mieszkańców oceniono na ponad 7,4 punktów (na 10 możliwych). Szwecja znalazła się również na wysokim, 9. miejscu rankingu.

W czym tkwi sekret szczęścia Skandynawów? Jak tłumaczy szef SDSN, profesor Jeffrey Sachs z Uniwersytetu Columbia: - Ludzie mają zaufanie do rządu, ponadto w Skandynawii są silne systemy wsparcia społecznego.

Jednak nie tylko Skandynawia jest krajem szczęśliwym. Na 5. miejscu są obywatele Szwajcarii, na 6. Holandii, na 7. Kanady, na 8. Nowej Zelandii a na 10. Australii.

Polska na 42. miejscu zestawienia

Polska w tym roku awansowała, aż o cztery miejsca - znalazła się 42. pozycji, m.in. za Niemcami, Czechami i Słowacją. Wyprzedziliśmy jednak Litwę, Włochy, Słowenię i Rumunię. Jeszcze dwa lata temu nasz kraj zajmował 57. miejsce, a w 2015 roku byliśmy na 60. pozycji. To Polski jest to zatem spory sukces.

A które kraje są najmniej szczęśliwe? Ostatnie pozycje zestawienia zajmują państwa afrykańskie: Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Burundi.

50 najszczęśliwszych państw świata (World Happiness Report)

Najszczęśliwsze kraje świata

Źródło: rp.pl, worldhappiness.report

___

RadioZET.pl/NC