Zamknij

Gdzie żyje się najlepiej w czasie pandemii? Polska na samym końcu listy [Ranking]

29.04.2021 14:18
Mieszkańcy w maseczkach
fot. Shutterstock

W trudnych czasach pandemii najlepszym miejscem do życia jest Singapur – tak wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Bloomberg. Jak w tym rankingu wypada Polska? 

Przy tworzeniu rankingu "najlepszych miejsc do życia w czasie pandemii" pod lupę wzięto 53 kraje. Przy ocenie eksperci brali pod uwagę nie tylko sytuację epidemiczną (liczbę zakażeń i zgonów z powodu Covid-19), ale także sposób radzenia sobie z pandemią, dostęp do szczepionek, wprowadzane obostrzenia, swobodę w przemieszczaniu się czy zakłócenia normalnego życia mieszkańców (zarówno w sferze społecznej, jak i ekonomicznej). Które kraje wypadły w tym zestawieniu najlepiej?

Wybrano najlepsze miejsca do życia w czasie pandemii

Numerem jeden na liście jest Singapur. Jak wyjaśnili twórcy rankingu, dzięki ograniczeniom granicznym i surowemu programowi kwarantanny w tym niewielkim kraju liczba nowych zakażeń przenoszonych lokalnie spadła niemal do zera. To z kolei pozwoliło mieszkańcom prowadzić w pewnym stopniu normalne, codzienne życie, a nawet uczestniczyć w koncertach i rejsach wycieczkowych. Podkreślono jednocześnie, że w Singapurze działa dobrze rozwinięty system szczepień – w kraju zaszczepiono już 20 proc. populacji. 

Kolejne miejsca na liście "najlepszych miejsc do życia w czasie pandemii" zajęły Nowa Zelandia, Australia, Izrael i Tajwan. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Korea Południowa, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Finlandia i Hongkong. Okazuje się więc, że w czołówce rankingu pojawiło się tylko jedno europejskie państwo. 

Jak w zestawieniu wypadła Polska? Nasz kraj zajął ostatnie, 53. miejsce tego rankingu. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Brazylii (52. pozycja) i Argentynie (51. miejsce na liście). Oznacza to, że znaleźliśmy się w gronie najgorszych miejsc do życia w czasie pandemii. 

 Nigdzie sytuacja nie potoczyła się bardziej niepokojąco niż w Polsce i Brazylii, które spadły na dwa ostatnie miejsca pośród 53 ocenianych krajów – tłumaczy Bloomberg.

Stany Zjednoczone wspięły się w tym miesiącu o cztery pozycje, na 17. miejsce - za sprawą programu szybkich szczepień odnotowano spadek liczby zgonów, choć liczba zachorowań wzrosła w związku z rozluźnieniem środków ostrożności.

Źródło: Bloomberg, Fly4free