Zamknij

Godziny dla seniorów na lotniskach. Na których portach w Polsce obowiązują?

21.10.2020 14:00
Lotnisko - Duty Free
fot. Shutterstock

Godziny dla seniorów mają zmniejszyć ryzyko zarażenia się osób starszych w czasie zakupów. Okazuje się, że to rozporządzenie dotyczy także sklepów lotniskowych. 

Godziny dla seniorów zostały ponownie wprowadzone od 15 października. Zgodnie z tym rozporządzeniem w godzinach 10-12 w sklepach, aptekach, drogeriach i punktach pocztowych, mogą przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.

Chociaż wydaje się, że lotniska powinny być wyłączone z tych restrykcji, okazuje się, że na niektórych polskich lotniskach te ograniczenia obowiązują. Wynika to przede wszystkim z tego, że przepisy są niedoprecyzowane. 

Godziny dla seniorów w sklepach lotniskowych

Na stronie internetowej lotniska w Krakowie pojawił się komunikat dotyczący obostrzeń i zmian w terminalu w związku z objęciem miasta strefą czerwoną. Część tej informacji dotyczy ograniczeń w lokalach handlowych.

"W lokalach handlowych będzie mogło znajdować się maks. 5 osób na jedną kasę; również na lotnisku w godz. 10:00 – 12:00 obowiązują tzw. „godziny dla seniorów” – czytamy.

Informację tę potwierdziła portalowi Fly4free.pl Dagmara Komperda, kierownik działu komunikacji społecznej w krakowskim porcie lotniczym. – W punktach handlowych obowiązują godziny dla seniorów zgodnie z rozporządzeniem i są to: poczta (część ogólnodostępna terminalu), apteka (część ogólnodostępna terminalu), Keraniss (odloty strefa Non Schengen) oraz Aelia (odloty strefa Schengen) – powiedziała. 

Jak wygląda sytuacja w przypadku innych lotnisk? Część portów lotniczych wynajmuje powierzchnię użytkową punktom handlowym, a zatem decyzja o zastosowaniu się do rozporządzenia należy w ich przypadku do najemców. Jak ustaliło Fly4free.pl, w sklepach na lotniskach w Katowicach, Gdańsku czy Warszawie (lotnisko Chopina) nie obowiązują godziny dla seniorów.

Zobacz także

Godziny dla seniorów. Jest wiele nieścisłości

Zamieszanie wokół godziny dla seniorów na lotniskach wynika z tego, że przepisy są niedoprecyzowane. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wszystkie miejsca, w których „przeważającą działalność” stanowi sprzedaż m.in. żywności, produktów kosmetycznych, środków czystości, produktów i wyrobów leczniczych, w dni powszednie w godzinach od 10 do 12 mogą obsługiwać jedynie osoby powyżej 60 lat. 

W tym rozporządzeniu jedynym wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia. Nic dziwnego, że interpretacje mogą być różne – z jednej strony lotnisko zaspokaja bieżącą potrzebę pasażera. Z drugiej strony porty lotnicze nie pojawiły się w rozporządzeniu dotyczącym godziny seniorów. Właśnie dlatego do tej pory tylko lotnisko w Krakowie podjęło decyzję o dostosowaniu się do tych ograniczeń. 

Źródło: tanie-loty.pl, fly4free.pl