Zamknij

Góry w kolorach tęczy. W tym miejscu zakochasz się od pierwszego wejrzenia!

Redakcja
09.01.2018 14:52
Góry w kolorach tęczy. W tym miejscu zakochasz się od pierwszego wejrzenia!
fot. Flickr

Mają zapierające dech w piersiach kolory, imponujące kształty i wyglądają jak nie z tej Ziemi. Fantazyjne formacje skalne w Parku Geologicznym Zhangye Danxia przez lata rzeźbił wiatr, deszcz, słońce i mróz. Efekt jest naprawdę niesamowity.

Wszystko zaczęło się 80 milionów lat temu w północno-zachodnich Chinach. Z różnorodnych skał i minerałów powstawały poziome, nakładające się na siebie warstwy piaskowca o niezwykłych kolorach. Zjawisko to przypominało tworzenie się tęczowego „tortu”. Ale dopiero 60 milionów lat później, pod wpływem nacisku dwóch płyt kontynentalnych, doszło do wypiętrzenia skał. Ich fałdy były przez długie lata rzeźbione przez wiatr, deszcz, słońce i mróz. W ten sposób powstały niesamowite formacje skalne mieniące się niemal wszystkimi barwami tęczy. Ich piękno możemy podziwiać do dziś.

Tęczowe góry w Chinach

Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia rozciąga się w chińskiej prowincji Gansu, w niewielkiej odległości od miasta Zhangye. Cały obszar zajmuje powierzchnię 510 km2 i zlokalizowany jest na północnym pogórzu pasma Qilian Shan.

Teren początkowo chroniony był jako park krajobrazowy, a w 2011 roku został przekształcony w park narodowy. W 2009 roku obszar uznano za jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Chinach pod względem ukształtowania terenu. Miejsce to jest znane przede wszystkim z niezwykłych tęczowych skał, które tworzą ostre, niekiedy wysokie na kilkaset metrów ściany o nietypowych kształtach.

By ułatwić turystom zwiedzanie parku, na trasach wybudowano cztery platformy widokowe, dzięki którym można dotrzeć także do trudno dostępnych miejsc i podziwiać niesamowite tęczowe krajobrazy z różnych perspektyw.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Newsweek.pl

___

RadioZET.pl/NC