Zamknij

Wakacje w Grecji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? [PORADNIK]

12.08.2020 11:20
Santorini
fot. Pixabay

Grecja cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Również w dobie pandemii wielu podróżujących wybiera ten kraj jako swój wakacyjny cel. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiczną, obowiązującymi obostrzeniami i przede wszystkim pamiętać o uzyskaniu specjalnego kodu QR. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2020 w Grecji.

Planujesz wczasy w Grecji? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i o czym pamiętać przed wyjazdem na wczasy do tego kraju. 

Koronawirus w Grecji. Liczba zachorowań [dane z 21 września]

Grecja coraz gorzej radzi sobie z epidemią koronawirusa. Od początku sierpnia obserwuje się gwałtowny skok liczby zakażonych. Minister zdrowia, Vassilis Kikilias, powiedział, że krzywa infekcji "niebezpiecznie rośnie". 

W piątek (18 września) poinformowano o 339 nowych infekcjach - około połowę z nich wykryto w obszarze metropolitalnym Aten. Łącznie na terenie całej Grecji zanotowano ponad 15 tys. przypadków zachorowań na COVID-19, z czego 338 to ofiary śmiertelne (stan z 21 września). 

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem do Grecji. Zaleca też zarejestrowanie swojej podróży w systemie odyseusz.msz.gov.pl.

Grecja: nowe obostrzenia od 21 września do 4 października

Z powodu wzrostu liczby zakażeń, władze ustaliły górny limit dla zgromadzeń na świeżym powietrzu na 9 osób, zawiesiły koncerty zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ograniczyły też liczbę uczestników pogrzebów, wesel i chrzcin do 20. Co więcej, 40 proc. pracy w sektorach publicznym i prywatnym ma być wykonywana w domu, a nie w biurze.

Osoby powyżej 68. roku życia zachęcono do rezygnacji z przemieszczania się, unikania transportu publicznego i noszenia maseczek.

Grecja wprowadza ograniczenia w 12 lokalizacjach

Minister zdrowia ogłosił, że z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań zostaną wprowadzone ograniczenia w 12 różnych lokalizacjach. Chodzi o wyspy Mykonos, Santorini, Korfu, Krecie, Rodos, Zakynthos i Kos, półwysep Halkidiki, a także miasta Saloniki, Larisa, Wolos i Katerini. Nowe przepisy będą obowiązywać do 23 sierpnia.

Nowe restrykcje w Grecji. Co się zmieniło?

  • Bary, restauracje oraz sklepy są nieczynne od północy do 7 rano.
  • Zawieszono zgromadzenia publiczne, m.in. koncerty i przedstawienia, na których publiczność musi stać.
  • Od 16 sierpnia maksymalnie 750 osób dziennie będzie mogło wjechać do Grecji przez granicę Kakavia z Albanią.
  • Od 17 sierpnia pasażerowie przybywający z Belgii, Czech, Holandii, Hiszpanii i Szwecji (drogą powietrzną i lądową) muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonany najpóźniej 72 godz. przed wjazdem).
  • Od 17 sierpnia wszyscy wjeżdżający do Grecji przez przejście graniczne Promachonas z Bułgarią również muszą przedstawić ujemny wynik testu na COVID-19.

Już wcześniej władze Grecji wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w wewnętrznych przestrzeniach publicznych i na zewnątrz, gdy społeczny dystans nie może zostać utrzymany. Co więcej, wprowadzono również obowiązek zakrywania ust i nosa na pokładach promów pływających na jej wyspy - nakaz ten będzie obowiązywał do 18 sierpnia, kiedy sezon wakacyjny osiągnie szczyt.

Reżim sanitarny związany z koniecznością noszenia maseczek ochronnych obowiązuje obecnie we wszystkich środkach transportu: w samolotach, autokarach i pociągach, w transporcie publicznym, szpitalach, muzeach, galeriach handlowych, szpitalach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i innych zamkniętych obiektach użyteczności publicznej. 

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Grecja: kod QR. Jak go uzyskać?

Grecja od 1 lipca otworzyła swoje granice dla turystów bez obowiązku odbywania kwarantanny. Władze postawiły jednak podróżnym warunki. Najważniejszym jest obowiązek wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. 

Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR - dotyczy to również dzieci. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą.

ZOBACZ TAKŻE: Włochy: wakacje w czasach koronawirusa. O czym warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje 2020 w Grecji. Jak wypełnić formularz PLF?

Dokument dostępny jest na stronie greckiego rządu – https://travel.gov.gr/#/. Wszystkie informacje podane są w języku angielskim. Biuro podróży TUI udostępniło dokładną instrukcję wypełniania tego formularza krok po kroku. 

1. Środek transportu i informacje o locie

Na sam początek w rubryce Transportation Type należy wybrać opcję Aircraft (samolot). Następnie należy uzupełnić szczegółowe informacje na temat lotu: nazwa linii lotniczej, numer lotu, numer prywatnego lotu (pozostawiamy puste pole), data przylotu (wybierana z kalendarza) i miejsce przylotu. Osób podróżujących z Polski nie dotyczy ostatnia rubryka Please check if there is an internal connection flight.

2. Dane osobowe pasażera 

Następna rubryka to dane osobowe pasażera. Tutaj trzeba podać nazwisko, imię, drugie imię (o ile mamy),  płeć, wiek,  rodzaj dokumentu tożsamości (ID Document Type), numer telefonu i opcjonalnie numer służbowy czy stacjonarny domowy. Na samym końcu wpisujemy adres mailowy.

3. Stały adres zamieszkania

Kolejny krok to uzupełnienie danych dotyczących miejsca zamieszkania w Polsce. Należy wpisać kolejno: państwo, województwo (state/province), miasto, kod pocztowy (ZIP/postal code), ulicę wraz z numerem domu i opcjonalnie numer mieszkania. 

Na końcu pojawia się pole Previously visited country (optional) - wypełniamy je tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch tygodni poprzedzających przyjazd do Grecji odwiedziliśmy jakiś inny kraj.

4. Adres tymczasowy, czyli miejsce pobytu w Grecji

Tutaj należy podać dokładne dane dotyczące miejsca pobytu w Grecji. Oprócz podania nazwy kraju, trzeba podać prowincję, konkretne miasto, kod pocztowy, nazwę hotelu, ulicę i opcjonalnie numer apartamentu. 

5. Kontakt w nagłych wypadkach

W kolejnym etapie formularza należy uzupełnić dane kontaktowe osoby upoważnionej do informowania w razie wypadku. Trzeba podać imię i nazwisko tej osoby, kraj i miasto, numer telefon oraz jej adres mailowy. 

6. Towarzysze podróży

Podróżując z osobami poniżej 18 lat, w kolejnej rubryce należy podać ich dane. Jeśli do Grecji wybieramy się z osobami niebędącymi członkami naszej rodziny i niemieszkającymi z nami, ich dane musimy podać w następnym polu. 

Po wypełnieniu całego formularza należy kliknąć przycisk Submit. Następnie otrzymamy wiadomość zwrotną na maila. W osobnej wiadomości mailowej, około 24 godziny przed wylotem, otrzymujemy kod QR, który jest niezbędny po przekroczenia granicy Grecji. 

ZOBACZ TAKŻE: Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie

Koronawirus na wakacjach. Kto płaci za kwarantannę?

W przypadku potwierdzenia koronawirusa u turysty i skierowania go na kwarantannę uczestnika wycieczki, rząd Grecji pokrywa wszelkie koszty związane z hospitalizacją oraz transportem. W przypadku podejrzenia zachorowania u klienta w hotelu, zostaje on odseparowany od reszty gości, również na koszt greckich władz. 

Tak też było w przypadku polskich turystów na Zakynthos, u których potwierdzono koronawirusa. Chorzy przebywają obecnie w 4-gwiazdkowym hotelu Keri Village. Obiekt znajduje się na obrzeżach wioski Keri, z daleka od innych hoteli i miejscowości turystycznych.  

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – objawów COVID-19 takich jak gorączka czy problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową pod numer 1135 (obsługa w języku angielskim). Można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112 i alarmowego telefonu policji w Grecji – 100.

Źródło: gov.pl