Zamknij

Grecja łagodzi restrykcje. Znosi nakaz noszenia masek i przywraca imprezy z tańcami

08.10.2021 10:59
Grecja łagodzi restrykcje. Znosi nakaz noszenia masek i przywraca imprezy z tańcami
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Grecji ogłosiły, że jeszcze w tym tygodniu znikną obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Już niebawem znowu będzie można swobodnie korzystać z restauracji i bawić się przy muzyce.

Jak podaje serwis rp.pl za tamtejszym portalem branży turystycznej "Greek Travel Pages" , zniesienie obostrzeń w Grecji ogłosił minister zdrowia Thanis Plevris wraz z nowym prezesem Narodowej Organizacji Zdrowia Theoklisem Zaoutisem. Nowe zasady wejdą w życie już w najbliższą sobotę, ale skorzystają z nich wyłącznie zaszczepieni.

Grecja łagodzi restrykcje. Znosi nakaz noszenia masek i przywraca imprezy z tańcami

Od 9 października zaszczepieni mieszkańcy kraju oraz turyści będą mogli znowu swobodnie korzystać z restauracji, barów oraz innych lokali gastronomicznych. Przypomnijmy, że do tej pory klienci mogli siedzieć wyłącznie przy stolikach; restrykcje zabraniały korzystania z usług w części z miejscami stojącymi.

Ponadto ponownie będzie można bawić się przy muzyce. W całym kraju dla zaszczepionych zniesiony zostanie także nakaz noszenia maseczek. Z obowiązku tego nie zostaną jednak zwolnieni pracownicy. 

Ale to nie wszystko. Od soboty w Grecji znikną godzina policyjna oraz ograniczenia w przemieszczaniu się. Tym samym zniesione zostaną lockdowny, które wcześniej wprowadzone zostały w niektórych regionach kraju. Mieszkańcy obszarów, które oznaczone będą na mapie na czerwono, nadal zachęcani będą do zachowania większej ostrożności.

Minister poinformował, że sytuacja epidemiczna w Grecji będzie monitorowana na bieżąco. Jeżeli się pogorszy, niewykluczone, że obostrzenia zostaną przywrócone.

Dla zaszczepionych pełna wolność; zero ograniczeń - zapowiada minister zdrowia.

Thanis Plevris dodał również, że doj pory obostrzenia wprowadzano, by chronić zaszczepionych i niezaszczepionych obywateli oraz przyjezdnych. Teraz natomiast podejmowane są działania, które mają pomóc wrócić do normalnego życia.

Grecja - zasady wjazdu do kraju

Osoby, które przyjeżdżają do Grecji, muszą posiadać jeden z następujących dokumentów:

  • zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19,
  • negatywny wynik testu na obecność koronawirusa,
  • dokument potwierdzający przejście choroby.

Dodatkowo każdy turysta, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia, może zostać poddany losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie wyrażą zgody na badanie, mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji.

RadioZET.pl/rp.pl/gov.pl/onet.pl