Zamknij

Grecja otwiera się na turystów. Sezon wakacyjny rusza od 15 czerwca

Nina Czochara
22.05.2020 11:21
Grecja
fot. Pixabay

W Grecji sezon turystyczny rusza już 15 czerwca - wtedy też do kraju będzie można wjechać i wznowione zostaną loty do Aten. Od 1 lipca ruszą z kolei międzynarodowe loty do popularnych miejscowości wakacyjnych. Jak zapewnił grecki minister zdrowia, Haris Theoharis, zagraniczni turyści będą mogli wjeżdżać do kraju bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny. 

Grecki rząd planuje stopniowo odmrażać turystykę. Od 25 maja będą mogły pływać jachty. Od 1 czerwca zostaną otwarte całoroczne hotele oraz pola kempingowe. Z kolei od połowy czerwca zaczną działać inne obiekty noclegowe i ma ruszyć sezon turystyczny. 

Grecja otwiera sezon 15 czerwca

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że 15 czerwca jest oficjalną datą rozpoczęcia sezonu turystycznego, opóźnionego w tym roku przez pandemię koronawirusa. Bezpośrednie międzynarodowe loty turystyczne do kraju będą wznawiane stopniowo od 1 lipca. 

Warto tutaj podkreślić, że od połowy czerwca do Grecji mogliby przyjechać pierwsi turyści z 20 krajów, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem jest niski. Na początek zostaną wznowione międzynarodowe połączenia lotnicze do Aten. 

Kyriakos Mitsotakis oczekuje, iż pierwsi zagraniczni turyści przybędą do kraju samochodami z sąsiednich państw bałkańskich, które również odnotowały niskie wskaźniki zachorowań na COVID-19.

Docelowo kraj miałby być dostępny dla wszystkich turystów od 15 lipca, choć władze zastrzegają, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach.

Zobacz także

Wakacje w Grecji bez kwarantanny i testów?

Premier Kiriakos Mitsotakis zapewnił, że turyści z Polski i innych krajów nie będą poddawani 14-dniowej kwarantannie po przylocie do Grecji. To z pewnością będzie znaczącym argumentem dla wielu podróżujących przy wyborze kierunku na zagraniczne wakacje.

Pojawiła się też kwestia obowiązkowych testów na koronawirusa. Jak podają greckie media ("Greek Travel Pages"), premier kraju powiedział, że przybywający do Grecji nie będą musieli przechodzić testów na obecność koronawirusa przed podróżą. Jednocześnie dodał, że "testy będą przeprowadzane wtedy, kiedy będzie to konieczne". 

Z kolei "The Guardian" podaje, że kwarantanna zostanie zniesiona, ale obowiązkowe testy na obecność wirusa nie. – Testy będą przeprowadzane na naszych gościach, a nasze ogólne protokoły zdrowotne będą przestrzegane. Bez nich… przesłonilibyśmy nasze słońce i naturalne piękno Grecji - wyjaśnił cytowany przez brytyjski dziennik Kiriakos Mitsotakis.

Wcześniej Grecy twierdzili, że będą się domagać od przyjeżdżających specjalnych zaświadczeń lekarskich (tzw. "paszportów COVID-19") potwierdzających, że nie są zarażeni. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: The Guardian, Fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC