Zamknij

Grecja na wakacje. Popularny kraj znów zmienia warunki wjazdu dla turystów

10.07.2020 10:23
Grecja - turystki na Santorini
fot. Pixabay

Grecja po raz kolejny zmienia warunki wjazdu do kraju. Tym razem dotyczą one formularza PLF (Passenger Locator Form), który każdy turysta udający się do Grecji musi wypełnić przed podróżą. Zmienił się termin, w którym trzeba to zrobić.

Grecja od 1 lipca otworzyła swoje granice dla turystów bez obowiązku odbywania kwarantanny. Władze stawiają jednak podróżnym warunki. Najważniejszym jest obowiązek wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form) i uzyskania specjalnego kodu QR.

Grecja. 24 godziny na wypełnienie formularza pasażera

Dotąd turyści udający się do Grecji musieli wypełnić formularz PLF co najmniej 48 godzin przed wylotem. Od czwartku, 9 lipca, mają na to 24 godziny. To z pewnością pomocne rozwiązanie dla tych, którzy kupują wycieczki last minute i mają mniej czasu na załatwienie formalności. 

Czym jest Passenger Locator Form (PLF)? To formularz, który każdy musi wypełnić przed przyjazdem do Grecji. Podaje się tam m.in. dane osobowe i kontaktowe, miejsce przekroczenia granicy, numer lotu, adres w Grecji czy długość pobytu. Po wypełnieniu formularza system analizuje dane i generuje kod QR (trzeba zapisać go w telefonie lub wydrukować) będący dla służb granicznych wskazówką, czy przepuścić pasażera, czy skierować go na kontrolę zdrowotną. 

Jak podaje portal Keep Talking Greece, od 1 do 7 lipca w Grecji pojawiły się 183 potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem - ponad połowa to przypadki "przywiezione" drogą lądową z sąsiednich krajów. Cytowani przez serwis specjaliści ds. zdrowia twierdzą, że jeśli sytuacja epidemiczna na Bałkanach nie poprawi się, Grecja powinna rozważyć całkowite zamknięcie granic lądowych. Na razie greckie władze zakazały wjazdu do swojego kraju obywatelom Serbii. 

Źródło: Rzeczpospolita