Zamknij

Wakacje 2021 w Grecji. Jakie obostrzenia obowiązują i o czym warto pamiętać? [PORADNIK]

22.06.2021 16:50
Santorini
fot. Pixabay

Grecja cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Również w dobie pandemii wielu podróżujących wybiera ten kraj jako swój wakacyjny cel. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiczną, obowiązującymi obostrzeniami i przede wszystkim pamiętać o uzyskaniu specjalnego kodu QR. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2021 w Grecji.

Planujesz wakacje w Grecji? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i o czym pamiętać przed wyjazdem na wczasy do tego kraju. 

Wakacje 2021 w Grecji. Od kiedy kraj otwiera się na turystów?

Grecja już od 14 maja otworzyła cały sektor turystyczny i zniosła znaczną część restrykcji. Zostały otwarte wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki. 

Minister turystyki, Harry Theoharis zapewnił, że Grecja, w porównaniu z resztą Europy, bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią i choć jej trzecia fala była dotkliwa, to od kilku tygodni liczba zakażeń szybko spada. Przypomniał, że wjeżdżający muszą wypełnić specjalny formularz Passenger Locator Form z danymi kontaktowymi. Dodał, że na granicy są przeprowadzane losowe testy.

Grecja. Negatywny wynik testu i kwarantanna

Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu antygenowego (nie starszy niż sprzed 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem). Z tego obowiązku zwalnia przejście pełnego cyklu szczepień przeciw koronawirusowi (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

Co z kwarantanną po przylocie do Grecji? Z tego obowiązku są również zwolnione osoby, które zostały w pełni zaszczepione, już przechorowały Covid-19 albo przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

W ostatnim czasie Grecja ogłosiła, że dzieci do 12 roku życia nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu, aby ominąć kwarantannę. Do tej pory z obowiązkowych testów były zwolnione dzieci do 6 lat. 

Turyści muszą też mieć na względzie fakt, że niezależnie od posiadanego zaświadczenia (tj. wyniku testu PCR lub świadectwa szczepień), mogą zostać poddani losowej kontroli stanu zdrowia.

Grecja: obostrzenia na terenie kraju

  • Maseczki. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Nie jest to jednak konieczne na plaży. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami.
  • Plaże. Minimalny odstęp między plażowymi leżakami musi wynosić 4 metry. Sprzęty muszą być dodatkowo regularnie dezynfekowane. W barach na plaży zabroniono odtwarzania muzyki. Ma to służyć powstrzymaniu gości przed śpiewaniem i podnoszeniem głosu, a tym samym ma zmniejszyć ryzyko emisji koronawirusa.
  • Na terenie całej Grecji w godzinach 00.30 do 05.00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. W tym czasie oczekuje się od wszystkich osób pozostania w miejscu przebywania.
  • Od 14 maja otwarto wszystkie lotniska, muzea i stanowiska archeologiczne oraz ogródki restauracyjne. 
  • W sklepach i centrach handlowych obowiązują zasady utrzymywania  2-metrowego dystansu pomiędzy klientami.

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem do Grecji. Zaleca też zarejestrowanie swojej podróży w systemie  odyseusz.msz.gov.pl.

Grecja: kod QR. Jak go uzyskać?

Władze Grecji przypominają o obowiązku wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. 

Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR - dotyczy to również dzieci. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą.

Zobacz także

Grecja na wakacje. Jak wypełnić formularz PLF?

Dokument dostępny jest na stronie greckiego rządu –  https://travel.gov.gr/#/. Wszystkie informacje podane są w języku angielskim. Biuro podróży TUI udostępniło dokładną instrukcję wypełniania tego formularza krok po kroku. 

1. Środek transportu i informacje o locie

Na sam początek w rubryce Transportation Type należy wybrać opcję Aircraft (samolot). Następnie należy uzupełnić szczegółowe informacje na temat lotu: nazwa linii lotniczej, numer lotu, numer prywatnego lotu (pozostawiamy puste pole), data przylotu (wybierana z kalendarza) i miejsce przylotu. Osób podróżujących z Polski nie dotyczy ostatnia rubryka Please check if there is an internal connection flight.

2. Dane osobowe pasażera 

Następna rubryka to dane osobowe pasażera. Tutaj trzeba podać nazwisko, imię, drugie imię (o ile mamy),  płeć, wiek,  rodzaj dokumentu tożsamości (ID Document Type), numer telefonu i opcjonalnie numer służbowy czy stacjonarny domowy. Na samym końcu wpisujemy adres mailowy.

3. Stały adres zamieszkania

Kolejny krok to uzupełnienie danych dotyczących miejsca zamieszkania w Polsce. Należy wpisać kolejno: państwo, województwo (state/province), miasto, kod pocztowy (ZIP/postal code), ulicę wraz z numerem domu i opcjonalnie numer mieszkania. 

Na końcu pojawia się pole Previously visited country (optional) - wypełniamy je tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch tygodni poprzedzających przyjazd do Grecji odwiedziliśmy jakiś inny kraj.

4. Adres tymczasowy, czyli miejsce pobytu w Grecji

Tutaj należy podać dokładne dane dotyczące miejsca pobytu w Grecji. Oprócz podania nazwy kraju, trzeba podać prowincję, konkretne miasto, kod pocztowy, nazwę hotelu, ulicę i opcjonalnie numer apartamentu. 

5. Kontakt w nagłych wypadkach

W kolejnym etapie formularza należy uzupełnić dane kontaktowe osoby upoważnionej do informowania w razie wypadku. Trzeba podać imię i nazwisko tej osoby, kraj i miasto, numer telefon oraz jej adres mailowy. 

6. Towarzysze podróży

Podróżując z osobami poniżej 18 lat, w kolejnej rubryce należy podać ich dane. Jeśli do Grecji wybieramy się z osobami niebędącymi członkami naszej rodziny i niemieszkającymi z nami, ich dane musimy podać w następnym polu. 

Po wypełnieniu całego formularza należy kliknąć przycisk Submit. Następnie otrzymamy wiadomość zwrotną na maila. W osobnej wiadomości mailowej, około 24 godziny przed wylotem, otrzymujemy kod QR, który jest niezbędny po przekroczenia granicy Grecji. 

ZOBACZ TAKŻE:  Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie

Koronawirus na wakacjach w Grecji. Kto płaci za kwarantannę?

W przypadku potwierdzenia koronawirusa u turysty i skierowania go na kwarantannę uczestnika wycieczki, rząd Grecji pokrywa wszelkie koszty związane z hospitalizacją oraz transportem. W przypadku podejrzenia zachorowania u klienta w hotelu, zostaje on odseparowany od reszty gości, również na koszt greckich władz. 

Tak też było w przypadku polskich turystów na Zakynthos, u których potwierdzono koronawirusa. Chorzy przebywają obecnie w 4-gwiazdkowym hotelu Keri Village. Obiekt znajduje się na obrzeżach wioski Keri, z daleka od innych hoteli i miejscowości turystycznych.  

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – objawów COVID-19 takich jak gorączka czy problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową pod numer 1135 (obsługa w języku angielskim). Można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112 i alarmowego telefonu policji w Grecji – 100.

Źródło: gov.pl