Zamknij

Zaszczepieni turyści z Polski mieli problem z wjazdem do Grecji. Ambasada wyjaśnia sprawę

19.05.2021 08:50
Korfu - plaża - turyści
fot. Shutterstock

Polscy turyści mieli problem z wjazdem do Grecji mimo posiadania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19. Okazuje się, że na dokumencie brakowało ważnej informacji upoważniającej do przekroczenia granicy. Sprawę wyjaśniły już służby dyplomatyczne obu państw. 

Grecja od 14 maja oficjalnie otworzyła się na zagranicznych turystów. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podróżujący z Polski, którzy przeszli pełny cykl szczepień przeciwko Covid-19, nie muszą przed wjazdem okazywać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Część polskich turystów pomimo przedstawienia certyfikatu szczepień już na samym początku podróży napotkała pewne problemy. O czym należy pamiętać przed wyjazdem do Grecji? 

Grecja. Problemy z zaświadczeniem o szczepieniu

O zamieszaniu związanym z zaświadczeniem o szczepieniu poinformował mieszkający na co dzień w Grecji reporter Wojciech Tochman:

– Jeśli ktoś z Was w tych dniach wybiera się do Grecji i zamiast wymaganego testu PCR (najpóźniej 72 h przed lotem) chce przy wjeździe skorzystać z certyfikatu szczepienia po angielsku pobranego z pacjent.gov.pl (szczepienie jest ważne po 14 dniach od drugiej dawki), to uprzejmie informuję, że to, jak na razie, nie działa. Na certyfikacie wydanym przez polski rząd nie ma nazwy szczepionki, a Grecja tego wymaga, choć na stronach Aegean nie jest to napisane. Grecja zaprasza szczególnie serdecznie zaszczepionych, ale ich największe linie lotnicze Aegean odmawiają zaszczepionym pasażerom wejścia na pokład i bilet przepada – czytamy we wpisie polskiego reportera.

Podobne głosy związane z problemem w przekraczaniu granic Grecji docierały do służb konsularnych także od innych osób. Sprawa była o tyle dziwna, że w Polsce używa się wyłącznie tych szczepionek, które są dopuszczone na terenie UE decyzją Europejskiej Agencji Leków.

Grecja. Jakie zasady wjazdu dla Polaków? 

Całe zamieszanie wyjaśniły w końcu służby dyplomatyczne obu krajów. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała w mediach społecznościowych ambasada Grecji w Polsce. 

– W odpowiedzi na liczne zgłoszenia turystów dotyczące problemów z certyfikatami szczepień informujemy, że na podstawie wytycznych Ministerstwa Turystyki Grecji do wszystkich przejść granicznych w Grecji została wysłana informacja, że polskie zaświadczenia ze szczepieniami, wydawane przez CEZ (Centrum e-Zdrowia) po angielsku i polsku, są w obecnej formie w pełni akceptowane w Grecji – napisano w oświadczeniu.

Jak dodano, z tego względu wszystkie osoby posiadające certyfikat o pełnym zaszczepieniu (minimum dwa tygodnie przed wjazdem do Grecji) są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR. 

Ambasada podkreśliła, że testu na koronawirusa nie muszą wykonywać też podróżujący, którzy przechorowali Covid-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Ozdrowieńcy muszą jednak okazać specjalne zaświadczenie, np. wynik testu na obecność przeciwciał wydany w języku angielskim.

Ci, którzy nie są zaszczepieni i nie przechorowali Covid-19, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to również dzieci powyżej piątego roku życia). Władze Grecji przypominają o obowiązku wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form).

Źródło: Wprost