Zamknij

Groźny wulkan na Wyspach Kanaryjskich budzi się do życia? Doszło do serii trzęsień ziemi

29.12.2020 11:17
Wulkan Cumbre Vieja, Wyspy Kanaryjskie
fot. Shutterstock

W rejonie wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich naukowcy zarejestrowali serię trzęsień ziemi. W ostatnim tygodniu doszło do ponad 600 wstrząsów na wyspie La Palma, nad którą góruje obecnie uśpiony wulkan. Władze hiszpańskiego archipelagu wezwały do pilnego spotkania z zespołem naukowców, by omówić potencjalne zagrożenia. 

Cumbre Vieja to aktywny, ale obecnie uśpiony wulkaniczny grzbiet, który rozciąga się przez całą wyspę La Palma, dzieląc ją na dwie części o różnych strefach klimatycznych. Południowa część naznaczona jest ciągłą działalnością wulkaniczną. Serie wstrząsów, nazywane także rojami, notowane są na Wyspach Kanaryjskich od 2017 roku i stale zwiększają swoją częstotliwość. 

Wyspy Kanaryjskie. Wulkan Cumbre Vieja budzi się do życia? 

Obecne roje trzęsień ziemi kumulują się na zachodnich zboczach wulkanu Cumbre Vieja. Głębokość ognisk systematycznie zmniejsza się w trakcie serii wstrząsów, co świadczy o tym, że magma przemieszcza się w kierunku powierzchni.

Lokalne władze spotkały się z naukowcami zajmującymi się monitorowaniem ruchów wulkanicznych, aby omówić aktualną sytuację i przewidzieć potencjalne zagrożenia wynikające z erupcji. 

Zobacz także

Badacze podkreślają, że seria trzęsień ziemi są raczej czymś normalnym dla aktywnych wulkanów i nie oznaczają, że błyskawicznie dojdzie do erupcji. Zaznaczają jednocześnie, że roje nie występują zbyt często w obrębie Cumbre Vieja, dlatego warto na bieżąco monitorować ruchy sejsmiczne i działać z wyprzedzeniem. Tym bardziej, że wulkan ten wybuchał już dwa razy – po raz pierwszy w 1949 roku, później w 1971 roku, niszcząc ogromne obszary wyspy. 

O aktywności wulkanu świadczą nie tylko pojawiające się coraz częściej wstrząsy ziemi, ale też powiększająca się szczelina w stożku wulkanicznym, która ma średnicę 2 metrów.

Znaczenie tego wulkanu jest o tym ważne, że wśród amerykańskich naukowców panuje pogląd, że erupcja Cumbre Vieja może doprowadzić do osunięcia się skalnego zbocza wulkanu do Atlantyku. To z kolei może wywołać gigantyczne tsunami i podtopienie znacznych terenów wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej.

Źródło: volcanodiscovery.com, Twoja Pogoda