Zamknij

Wybierasz się do Gruzji? Oto 8 miejsc, które musisz zobaczyć

Redakcja
25.10.2018 21:21
Klasztor Cminda Sameba
fot. Shutterstock

Gruzja, choć jest krajem niewielkim, zadziwia swoją różnorodnością. Imponujące krajobrazy ze szczytami Kaukazu i zieloną doliną Trusco na czele. Starochrześcijańskie świątynie i skalne miasteczko w Wardzi. Tętniące życiem kurorty nad Morzem Czarnym. Nowoczesne elementy architektoniczne w Tbilisi i Batumi. Do tego najstarsze tereny winiarskie na świecie. A to wszystko na powierzchni ponad 4 razy mniejszej od Polski. Odkrywamy największe atrakcje Gruzji. 

Gruzja jest idealnym kierunkiem dla tych, którzy lubią samodzielne wyprawy i ukochali sobie „wschodnie klimaty”. Cały teren jest tak różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć w Gruzji? Oto 8 miejsc, których nie można przegapić.

Tbilisi: w stolicy Gruzji

Tbilisi, choć jest największym miastem w kraju i stanowi jego centrum kulturalne oraz przemysłowe, w wielu miejscach wciąż zachowało swój urok i klimat. Stolica Gruzji słynie z malowniczej starówki, której uliczkami warto się przespacerować. Nad starym miastem wznosi się imponujące wzgórze Mtatsminda – koniecznie trzeba wjechać na nie kolejką linową. Na szczycie góry zachowały się bowiem ruiny fortecy Narikala, nazywanej „duszą i sercem miasta”. Z tego miejsca można też podziwiać fantastyczną panoramę miasta. Nieco niżej mieści się gruziński Panteon – mały cmentarz, gdzie pochowani są słynni artyści i politycy.

Tbilisi - stolica Gruzji
fot. Shutterstock

W poszukiwaniu relaksu można wybrać się nad Jezioro Żółwie, położone na uboczu Tbilisi, na wysokości 687 metrów n.p.m. Z tego miejsca również roztaczają się piękne krajobrazy na stolicę Gruzji. Otoczone lasem jezioro jest ulubionym miejscem weekendowego odpoczynku młodych Gruzinów. Plaża, wypełniona klimatycznymi kawiarenkami i restauracjami, wieczorem przemienia się w dyskotekę pod gołym niebem.

Zobacz także

Klasztor Cminda Sameba

Ta prawosławna świątynia leżąca na wysokości 2170 m n.p.m. jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Gruzji. Co roku przybywa tu tysiące turystów, aby zobaczyć z bliska klasztor, a jednocześnie podziwiać wyjątkowe krajobrazy roztaczające się ze wzgórza. 

Cminda Sameba - klasztor w Gruzji
fot. Shutterstock

Cminda Sameba znajduje się w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi) w północnej części kraju. Nad XIV-wieczną świątynią góruje Kazbek – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. Jak można dotrzeć na miejsce? Pieszo, w czasie około 3-godzinnego trekkingu lub wypożyczonym samochodem terenowym. Zdecydowanie warto!

Uszguli (Ushguli): wioska na końcu świata

Uszguli to najwyżej położona wioska w wysokogórskim regionie Swanetia. Znajduje się na wysokości 2200 m n.p.m., przez co jest miejscem trudno dostępnym, w miesiącach zimowych odciętych od świata. Ale wiosną i latem wioska prezentuje się wyjątkowo – przyciąga swoimi dziewiczymi krajobrazami i spokojem – mieszka tu zaledwie kilkadziesiąt rodzin.

Uszguli
fot. Shutterstock

Uszguli słynie z ponad trzydziestu smukłych wież obronnych wznoszących się nad domami. Wszystkie pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza – dawniej wykorzystywane były do obserwacji okolicy i – przede wszystkim – jako schronienie dla domowników podczas sporów między rodami. W regionie znajduje się równie urokliwa wioska Mestia, z której roztacza się piękny widok na ośnieżone góry, oraz miasteczko Lentechi, gdzie można skusić się na rafting na pobliskiej rzece raftingu.

Zobacz także

Katskhi: „drabina do nieba”

Katskhi to tak naprawdę samotna, 40-metrowa skała wznosząca się w wiosce Mia, w centralnej części Gruzji. Kształtem przypomina maczugę, a na jej szczycie wybudowano niewielki kościółek (pochodzący prawdopodobnie z VI-VIII wieku) oraz pustelnię. Na wierzchołek Katskhi prowadzi wysoka, żelazna drabina, nazywana czasem „schodami do nieba”.

Katskhi
fot. Shutterstock

Co ciekawe, od ponad 20 lat na szczycie skały mieszka i pokutuje gruziński mnich, Maxim Qavtaradze z Cziatury. Pustelnik bardzo rzadko przyjmuje jednak gości, a w celu odebrania niezbędnych do życia produktów służy mu... ręczna winda. Widoki z samej góry są urzekające!

Wardzia: miasto w skale

To niezwykłe miasteczko zostało stworzone na zboczu góry Eruszeli około XI-XII wieku. Na początku swego istnienia Wardzia obejmowała klasztor, salę tronową i niemal 3 tys. komnat. Niestety trzęsienie ziemi w XIII wieku zniszczyło sporą część skalnego kompleksu – do dzisiaj zachowało około 250 pomieszczeń rozmieszczonych na kilkunastu poziomach. 

Wardzia - Gruzja
fot. Shutterstock

Otwory o nieregularnych kształtach, wyżłobione w jasnych skałach, tworzą niezwykły, księżycowy krajobraz tego miasta. Wardzia wielu osobom kojarzy się z turecką Kapadocją. Obecnie część tego skalnego miasta zamieszkuje niewielka grupa mnichów, reszta udostępniania jest do zwiedzania turystom.

Zobacz także

Dolina Truso: gruziński cud natury

Położona niedaleko Stepancmindy dolina Truso słynie ze spektakularnych krajobrazów z soczyście zielonymi polanami (i pasącymi się tam owcami). Zadziwiają też źródła mineralne oraz malownicze wioski ze średniowiecznymi wieżami.

Dolina Truso
fot. Shutterstock

Na miejscu warto zobaczyć opuszczoną wioskę Kvemo Okrokana. Z niej niedaleko już do pięknego kanionu Kasari z zachwycającymi, głównie biało-pomarańczowymi trawertynami (formacjami skalnymi) utworzonymi przez lokalne źródła mineralne. Podczas wędrówki warto pamiętać, że na szlaku znajdują się liczne gruzińskie punkty kontrolne, w których można zostać poproszonym o okazanie paszportu i pozwolenia.

Batumi: miasto kontrastów w Gruzji

Z jednej strony miasto rozświetlonych wieżowców, klubów nocnych oraz kasyn, z drugiej zapomniane dzielnice, w których czas jakby się zatrzymał. Batumi, choć pełne kontrastów i nieco przekoloryzowane, jest bez wątpienia mekką wśród turystów szukających wypoczynku i rozrywki.

Batumi - Gruzja
fot. Shutterstock

Batumi, położone nad wybrzeżem Morza Czarnego, słynie z kamienistych plaż i długiego, niemal 8-kilometrowego bulwaru. Wieczorem warto wybrać się na tętniący życiem Piazza Batumi – jeden z najpiękniejszych gruzińskich placów.

Zobacz także

Signagi: winne królestwo w Gruzji

To idealne miejsce dla miłośników wina, i to najlepszego w Europie! Signagi (lub też Sighnaghi) jest urokliwym miasteczkiem położonym w centrum Kachetii – największym i najważniejszym regionie winiarskim w Gruzji. W okolicach znajduje się wiele winnic, które koniecznie trzeba odwiedzić w celu degustacji.

Signagi
fot. Shutterstock

Signagi przyciąga też swoją lokalizacją i urodą – położone na wysokości 790 metrów n.p.m., wypełnione restauracjami, kawiarenkami i hotelikami, prezentuje się z oddali naprawdę pięknie.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC