Zamknij

Baleary wywłaszczyły właścicieli ponad 50 domów. Teraz przyjmą w nich ubogich

04.03.2021 12:20
Hiszpania. Baleary wywłaszczyły właścicieli ponad 50 domów. Teraz przyjmą w nich ubogich
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów wywłaszczył posiadaczy 56 domów. Teraz do tych obiektów mieszkalnych zamierza sprowadzić ubogie rodziny z archipelagu. Dotychczasowym właścicielom nieruchomości ma zwrócić łącznie ponad 12 mln euro.

Jak podaje PAP, głównym celem wywłaszczenia jest przygotowanie mieszkań społecznych dla najbiedniejszych rodzin tego archipelagu. Josep Mari, który odpowiedzialny jest w balearskim rządzie za sprawy mieszkalnictwa, zdradził, że 27 z tych lokali znajduje się na Majorce, 23 na Minorce, zaś sześć zlokalizowanych jest na Ibizie.

Pionierskie przedsięwzięcie w Hiszpanii

W środę Josep Mari wyjaśnił, że spłata wartości mieszkań będzie realizowana w ciągu siedmiu lat. Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów dotychczasowym właścicielom domów ma zwrócić łącznie ponad 12 mln euro.

Agencja Europa Press wskazała, że kwota, jaką w ramach rekompensaty wypłaci właścicielom regionalny rząd, jest o ponad 40 procent niższa w stosunku do aktualnej ceny mieszkań na Balearach.

To pionierskie przedsięwzięcie w skali Hiszpanii. W żadnym innym regionie nie podjęto jeszcze takiej decyzji - powiedział Josep Mari. Przy okazji zaznaczył, że spodziewa się spraw sądowych zakładanych przez dotychczasowych właścicieli rządowi Balearów.

Według władz nowi mieszkańcy nieruchomości zapłacą za nie w ciągu miesiąca nie więcej niż 30 procent swoich dochodów.

RadioZET.pl/PAP (Marcin Zatyka)