Zamknij

Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla turystów. Skorzystają rodziny z dziećmi

10.06.2021 09:24
Hiszpania - plaża
fot. Shutterstock

Hiszpania łagodzi restrykcje wjazdowe dla turystów. Jak wynika z nowych przepisów opublikowanych w dzienniku ustaw (BOE), dzieci do 12 roku życia mogą wjeżdżać na teren tego kraju bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Do tej pory z obowiązkowych testów były zwolnione dzieci w wieku do 6 lat.  

Hiszpania to jeden z najpopularniejszych wakacyjnie kierunków wśród turystów z Polski. Wiele osób już planuje urlop w tym niezwykłym kraju. Władze Hiszpanii, chcąc zachęcić do przyjazdu i ożywić branżę turystyczną, stopniowo luzują obostrzenia. Duże zmiany czekają rodziny z dziećmi.  

Hiszpania łagodzi restrykcje wjazdowe dla dzieci

W dzienniku ustaw zapisano, że dzieci poniżej 12 roku życia nie będą już objęte obowiązkiem wykonywania testów na Covid-19 przed wjazdem do Hiszpanii.

W uzasadnieniu ministerstwo zdrowia podało, że w celu określenia minimalnego wieku dla wykonywania badań PCR przeanalizowało rozwiązania w tej kwestii z innych państw UE, szczególnie krajów bliskich Hiszpanii geograficznie. Nowy przepis ma zastosowanie od środy – 9 czerwca. 

Władze Hiszpanii przypominają też, że wszyscy turyści są zobowiązani do wypełnienia specjalnego formularza podróży (jest dostępny na stronie www.spth.gob.es). Po jego uzupełnieniu otrzymuje się unikalny kod QR, który w wersji elektronicznej należy okazać na granicy. Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR – dotyczy to również dzieci. 

Paszport covidowy w Hiszpanii: od kiedy?

W poniedziałek (7 czerwca) władze Hiszpanii rozpoczęły przyjmowanie turystów na podstawie tzw. paszportu szczepionkowego. Certyfikat covidowy w całej UE ma obowiązywać dopiero od 1 lipca. Turyści wjeżdżający na teren Hiszpanii są zobowiązani przedstawić dokument potwierdzający zakończenie procesu szczepień, przebycie COVID-19 albo negatywny wynik testu antygenowego lub PCR.

Władze kraju akceptują szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia.

Zaświadczenia muszą być przedstawione w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Akceptowane są też oryginalne zaświadczenia z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

Źródło: gov.pl, PAP