Zamknij

Hiszpania luzuje restrykcje dla Polaków. Wjazd bez obowiązkowych testów na Covid-19

22.06.2021 09:10
Hiszpania
fot. Shutterstock

Hiszpania skreśliła Polskę z listy krajów o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że od 21 czerwca Polacy mogą wjeżdżać na teren Hiszpanii bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu na Covid-19. To bardzo duże ułatwienie dla osób planujących wakacje w tym popularnym turystycznie kierunku. 

Hiszpania, tak jak inne popularne wakacyjnie kierunki z Europy, łagodzi przepisy wjazdowe, aby zachęcić do podróżowania i ożywić branżę turystyczną. Okazuje się, że podróżujący z Polski (również ci niezaszczepieni) mogą wjechać do Hiszpanii bez żadnych restrykcji. 

Hiszpania bez testów na Covid-19 dla Polaków

Hiszpania jest kolejnym krajem, który w ostatnim czasie mocno luzuje restrykcje dla Polaków. Jest to efekt spadku liczby nowych zakażeń w naszym kraju. Jak podkreśliła polska ambasada w Madrycie, złagodzone przepisy wjazdowe na razie będą obowiązywały przez kilka dni.

– W dniach 21-27 czerwca podróżując z Polski do Hiszpanii, nie (trzeba) przedstawiać wyniku testu lub certyfikatu szczepienia –  poinformowała placówka dyplomatyczna w komunikacie na Twitterze.

Sprecyzowano, że przed wyjazdem obywatele Polski powinni wypełnić specjalny formularz kontroli sanitarnej dla podróżujących, a także zalecono zapoznanie się z informacjami na stronie polskiego rządu o restrykcjach przeciwepidemicznych obowiązujących w tym kraju.

Ambasada RP w Madrycie przypomniała też, aby przed udaniem się do Hiszpanii podróżni sprawdzili, czy linie lotnicze lub hotel nie wymagają negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jak przekazał w poniedziałkowym komunikacie rząd Hiszpanii, przywileje podróżne Polaków wynikają z faktu, że Polskę wykreślono z listy państw ryzyka sanitarnego. Wyjaśniono, że za tydzień hiszpańskie władze sanitarne rutynowo dokonają kolejnej aktualizacji listy państw, z których podróżni nie będą musieli przedstawiać dokumentów związanych z COVID-19.

– Polska stała się bezpieczna. Do Hiszpanii można wjechać jedynie z kodem QR formularza kontroli sanitarnej –  poinformował rząd na stronie portalu turystycznego Hiszpanii "Travel Safe Spain".

Przypomnijmy, że formularz sanitarny dostępny jest na stronie www.spth.gob.es. Należy w nim podać m.in. dane osobowe, nr lotu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy, kontakt w nagłych przypadkach oraz dane współtowarzyszy podróży. Po uzupełnieniu formularza generowany jest kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przybyciu do Hiszpanii. Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR – dotyczy to również dzieci. 

Źródło: gov.pl, PAP