Zamknij

Hiszpania chce dzielić turystów na grupy wiekowe. Wypoczynek w wydzielonych sektorach

Redakcja
12.05.2020 12:49
Plaża
fot. Pixabay

Władze popularnych kurortów w Hiszpanii chcą wprowadzić nietypowe ograniczenia dotyczące korzystania z plaż. W kilku gminach pojawił się już plan podziału urlopowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach. Wszystkie te restrykcje są związane z pandemią COVID-19.

W popularnych turystycznie miejscach w Europie powoli znoszone są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Władze zastanawiają się, jak zapewnić wypoczywającym bezpieczne wakacje. Na zaskakujący pomysł wpadły władze kilku hiszpańskich gmin - chcą wprowadzić podział plażowiczów na grupy wiekowe. 

Hiszpania: podział plażowiczów ze względu na wiek

Jedną z gmin, w których podczas tegorocznych wakacji odpoczynek będzie możliwy z podziałem na grupy wiekowe, jest Lloret de Mar w północno-wschodniej części Hiszpanii. Samorządowcy z katalońskiej gminy zamierzają podzielić lokalne plaże na trzy części: dla osób od 18 do 65 roku życia, dla seniorów, a także dla dzieci znajdujących się pod opieką rodziców.

Dziennik "La Vanguardia" potwierdził, że urzędnicy z Lloret de Mar współpracują z funkcjonariuszami obrony cywilnej w celu wydzielenia sektorów na plażach. Jak wyjaśnił miejscowy burmistrz Jaume Dulsat, podczas tegorocznych wakacji na plażach gminy pojawią się patrole kontrolujące obowiązkowe zachowanie dystansu pomiędzy plażowiczami.

Do czerwca w Lloret de Mar ruszą też szkolenia dla personelu placówek gastronomicznych i zespołów sanitarnych, które dotyczyć będą przeciwdziałania zakażeniom na plaży.

Ryzyko zakażenia w czasie kąpieli jest niewielkie

Na początku maja hiszpańska Wyższa Rada Badań Naukowych (CSIC) opublikowała raport, z którego wynika, że plażowanie w przypadku zachowania dwumetrowych odstępów między wypoczywającymi osobami nie stanowi dużego zagrożenia infekcją.

Eksperci CSIC stwierdzili, że zakażenie w czasie plażowania wskutek kontaktu z wodą morską, w której mógłby znajdować się koronawirus, jest mało prawdopodobne. Niskie ryzyko infekcji stwierdzono też w przypadku jezior, rzek oraz basenów.

ZOBACZ TAKŻE:

___

RadioZET.pl/PAP/NC