Zamknij

Hiszpania szykuje się na lato i przyjazd turystów. Podano datę wprowadzenia "koronapaszportów"

11.03.2021 10:56
Hiszpania - turystka w maseczce
fot. Shutterstock

Hiszpania – jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków – już przygotowuje się na sezon letni i przyjmowanie zagranicznych turystów. Władze kraju podały, że chcą wprowadzić "koronapaszporty" już od maja. Takie dokumenty mają ułatwić swobodne podróżowanie po UE, a tym samym pomóc w ożywieniu branży turystycznej.

Władze Hiszpanii już wcześniej podkreślały, że popierają pomysł, aby w Unii Europejskiej stworzyć tzw. paszporty szczepień. Tamtejsza minister turystyki, handlu i turystyki Reyes Maroto wyjaśniła, że to mogłoby pomóc w przywróceniu ruchu turystycznego, który został zatrzymany na skutek pandemii.

Hiszpania chce wprowadzić "koronapaszporty" już od maja

Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów UE, który chce wprowadzić pilotażowo tzw. koronapaszporty. Według przewidywań gabinetu Pedra Sancheza dokumenty takie byłyby wydawane już od maja. Ich celem ma być umożliwienie osobom zaszczepionym swobodne podróżowanie po UE bez spełniania dodatkowych warunków, w tym kwarantanny czy testów. 

Jak poinformowała hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto, okazją do sprawdzenia działania "paszportów zdrowia" mogą być targi Fitur. Organizowana w Madrycie impreza wystawiennicza (19 maja) adresowana jest dla branży turystyczne.

W rozmowie z telewizją Antena 3 minister zaznaczyła, że gabinetowi Sancheza zależy na jak najszybszym odblokowaniu turystyki, stanowiącej kluczowy sektor hiszpańskiej gospodarki.

Z powodu kryzysu wywołanego pandemią w 2020 roku do Hiszpanii przybyło zaledwie 19 mln turystów, czyli aż o 77 proc. mniej niż w roku wcześniejszym. Nastąpił też rekordowy spadek wpływów od zagranicznych turystów. Wyniosły one 19,7 mld euro, co oznacza, że były mniejsze o 78,5 proc. w stosunku do 2019 roku.

Zobacz także

Cyfrowe "paszporty szczepień" w Unii Europejskiej

Zgodnie z zapowiedziami w specjalnej aplikacji o nazwie “Digital Green Pass” znajdzie się dowód zaszczepienia danej osoby, informacje o ewentualnej chorobie i otrzymaniu statusu ozdrowieńca lub wyniki testów na koronawirusa dla osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

– Celem Digital Green Pass jest stopniowe umożliwianie ludziom bezpiecznego poruszania się po krajach Unii Europejskiej i poza jej granicami – w celach zawodowych i turystycznych – już wcześniej wyjaśniała wcześniej Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Cyfrowy "certyfikat zdrowia" ma po prostu ułatwić zaszczepionym osobom oraz tym, którzy przechorowali już Covid-19 swobodne podróże po UE w czasie wakacji, wyłączając ich spod części restrykcji. 

Źródło: Radio ZET, PAP