Zamknij

Hiszpania na wakacje 2021. Jakie obostrzenia obowiązują i o czym pamiętać? [PORADNIK]

22.06.2021 15:51
Costa del Sol
fot. Fotolia

Hiszpania jest popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród europejskich turystów, również z Polski. Już teraz wiele osób planuje urlop w tym niezwykłym kraju. Przed wyjazdem warto zapoznać się jednak z aktualną sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2021 w Hiszpanii. 

Hiszpania była jednym z krajów, które Covid-19 dotknął najmocniej. Od początku pandemii w tym popularnym turystycznie państwie odnotowano ponad 3,6 mln przypadków zakażeń i ponad 78 tys. zgonów. Na szczęście wskaźniki zakażeń w ostatnim czasie spadają, czemu towarzyszy postępujący program szczepień.

Lepsza sytuacja epidemiczna sprawia, że kraj otwiera się na turystów. Jakie restrykcje obowiązują podróżujących? 

Hiszpania. Czy test na Covid-19 jest obowiązkowy?

Hiszpania skreśliła Polskę z listy krajów o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że od 21 czerwca Polacy mogą wjeżdżać na teren Hiszpanii bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu na Covid-19. Jak podkreśliła polska ambasada w Madrycie, złagodzone przepisy wjazdowe na razie będą obowiązywały tylko do 27 czerwca (z możliwością przedłużenia). 

Zalecono jednocześnie zapoznanie się z informacjami na stronie polskiego rządu o restrykcjach przeciwepidemicznych obowiązujących w tym kraju. Ambasada przypomniała też, aby przed udaniem się do Hiszpanii podróżni sprawdzili, czy linie lotnicze lub hotel nie wymagają negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Na początku miesiąca premier Pedro Sanchez zapowiedział, że od 7 czerwca do kraju będzie mógł przyjechać każdy, kto okaże dowód zaszczepienia przeciwko COVID-19. Nie będzie przy tym konieczne posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. "Wjazd do Hiszpanii będzie dozwolony dla zaszczepionych podróżnych bez względu na kraj pochodzenia" – przekazał wówczas podczas konferencji prasowej hiszpański szef rządu.

Obostrzenia w Hiszpanii. O czym warto wiedzieć?

Hiszpania od 9 maja zniosła obowiązujący od 25 października 2020 roku stan wyjątkowy. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy mogą znów swobodnie się przemieszczać. Zniesiona została też godzina policyjna. 

Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej otwartej, w przestrzeni publicznej zamkniętej i w środkach transportu publicznego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym). Zakrywanie nosa i ust nie jest obowiązkowe w czasie wypoczynku na plaży czy kąpieli w morzu - maseczki trzeba jednak zakładać w czasie przemieszczania się po terenie plaży.

Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej zostaną zniesione od soboty 26 czerwca.

Warto podkreślić, że w każdym z 17 hiszpańskich regionów autonomicznych obowiązują trochę inne zasady i ograniczenia. Dla przykładu w Madrycie bary i restauracje mogą funkcjonować w godz. od 6.00 do 24.00. Przy stolikach wewnątrz lokali gastronomicznych może zasiadać do 4 osób, na zewnątrz – do 6 osób. Dla porównania – w Andaluzji limit ten wynosi 8 osób wewnątrz i 10 na zewnątrz. Nadal nie można korzystać z miejsc przy barze.

Hiszpania: formularz podróży i kod QR

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (jest dostępny na stronie www.spth.gob.es). Należy w nim podać m.in. dane osobowe, nr lotu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy, kontakt w nagłych przypadkach oraz dane współtowarzyszy podróży. 

Po uzupełnieniu formularza na wskazany przez nas adres mailowy otrzymamy wiadomość z unikalnym kodem QR, który w wersji elektronicznej należy okazać na granicy. Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR – dotyczy to również dzieci. 

Formularz trzeba wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą.

Przed wylotem należy również uzupełnić i wydrukować oświadczenie o stanie zdrowia.

Źródło: gov.pl