Zamknij

Hiszpania wprowadza restrykcje dla turystów z Polski. Kolejne regiony na liście ryzyka

26.10.2021 09:55
Hiszpania wprowadza restrykcje dla turystów z Polski. Kolejne regiony na liście ryzyka
fot. SHUTTERSTOCK

Hiszpania umieściła kolejne polskie województwa na liście regionów ryzyka, a co za tym idzie - na niektórych podróżnych nałożone zostały restrykcje. Część turystów przy wjeździe do kraju będzie musiała okazać negatywny wynik testu na obecność COVID-19, zaświadczenie o szczepieniu lub o przebyciu choroby.

Do końca września Hiszpania pozostawała jednym z niewielu państw, do których Polacy mogli wjechać bez żadnych obostrzeń. Jednak z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w naszym kraju, niektóre województwa zostały wpisane na hiszpańską listę regionów ryzyka. Sprawdź, kto obecnie musi liczyć się z restrykcjami.

Hiszpania wprowadza restrykcje dla turystów z Polski. Kolejne regiony na liście ryzyka

Hiszpańska lista regionów ryzyka aktualizowana jest przez tamtejsze władze co siedem dni. Obecna będzie obowiązywała do 31 października do godziny 23:59. W poniedziałek obostrzenia nałożone zostały na turystów aż z 12 województw.

Z restrykcjami muszą liczyć się podróżni z woj.: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.

Polacy, którzy przyjadą do Hiszpanii z regionów znajdujących się na liście ryzyka, zobowiązani są do okazania jednego z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19,
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • zaświadczenia o przebyciu choroby.

Zobacz także:  Wizz Air zawiesza część tras z Polski. Jakie zmiany czekają pasażerów?

Warto zaznaczyć, że od przyjęcia szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni. Z kolei test na obecność koronawirusa musi zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii (test PCR) lub 48 godzin przed przekroczeniem granicy (test antygenowy).

"Ozdrowieńcy" natomiast zobowiązani są do okazania zaświadczenia o przebyciu choroby, które wydane zostało przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Tego typu dokumenty tracą ważność dokładnie po 180 dniach od otrzymania wspomnianego wyniku.

Wszystkie zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia.

Nadal wszyscy podróżni (zarówno przyjeżdżający do Hiszpanii z regionów ryzyka, jak i z "zielonych województw") muszą posiadać wypełniony formularz sanitarny dostępny na stronie: spth.gob.es.

Zobacz także:  Austria grozi lockdownem. Restrykcje jednak tylko dla niezaszczepionych

RadioZET.pl/gov.pl/mscbs.gob.es