Zamknij

Hiszpania zaostrza przepisy dla turystów. Maseczki obowiązkowe również na plaży

31.03.2021 11:36
Hiszpania zaostrza przepisy dla turystów. Maseczki obowiązkowe również na plaży
fot. Shutterstock

Hiszpania zaostrza przepisy dotyczące maseczek ochronnych. Od 31 marca są one obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych oraz przestaniach na zewnątrz, również na plaży. Za nieprzestrzeganie nowych zasad grozi grzywna.  

W Hiszpanii maseczki ochronne były obowiązkowe już od maja minionego roku, jednak wyłącznie w przestrzeniach, w których nie było możliwe zachowanie bezpiecznej odległości od innych (co najmniej 1,5 metra). Teraz władze podjęły decyzję o zaostrzeniu przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa. Nowa ustawa weszła w życie 31 marca.

Hiszpania. Obowiązkowe maseczki na plażach 

– Wszystkie osoby w wieku od 6 lat mają obowiązek noszenia maseczek na ulicach, w przestrzeniach zewnętrznych oraz w każdej zamkniętej przestrzeni, która jest publicznie dostępna – przekazano w nowym rozporządzeniu. 

Zgodnie z nowymi przepisami maseczki będą obowiązkowe również w czasie wypoczynku na plaży czy w czasie wędrówek po górach.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust będą osoby cierpiące na problemy z oddychaniem oraz niepełnosprawne, którym założenie maski mogłoby sprawiać trudności. Co więcej, maseczki nie muszą mieć osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu.

Władze wprowadziły też kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów – za brak maseczki grozi grzywna w wysokości do 100 euro.

Zobacz także

Restrykcje dla podróżujących do Hiszpanii

Od 23 listopada 2020 roku wszystkie osoby podróżujące do Hiszpanii z państw znajdujących się na "liście regionów ryzyka" (w tym także z Polski) muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać w ciągu 72 godzin od planowanego wyjazdu, a jego wynik warto mieć ze sobą po angielsku.

Relatywnie łagodne obostrzenia w Hiszpanii, w tym działające restauracje i bary, przyciągają do Hiszpanii turystów z całej Europy (głównie z Niemiec). Paradoksalnie zagraniczni turyści mają większą swobodę podróżowania po Hiszpanii niż mieszkańcy tego kraju, którzy na przełomie marca i kwietnia mają zakaz opuszczania swoich regionów. 

Źródło: AFP, WP, metro.co.uk