Zamknij

Hiszpania znosi stan wyjątkowy. Jakie zmiany czekają turystów w wakacje 2021?

07.05.2021 12:34
Hiszpania - plaża
fot. Shutterstock

Hiszpania już szykuje się do otwarcia sezonu turystycznego. Po 9 maja w kraju zostanie zniesiony stan wyjątkowy i planowane jest stopniowe luzowanie restrykcji. Odmrożenia turystyki wyczekują nie tylko zmęczeni licznymi obostrzeniami Hiszpanie, ale też tysiące urlopowiczów z Europy, w tym również z Polski. 

W Hiszpanii przedstawiciele branży turystycznej przyznają, że nadchodzący sezon wakacyjny będzie kluczowy. W 2020 roku straty w tym sektorze sięgnęły 70 mld euro, a od początku pandemii w hotelarstwie i gastronomii ubyło ponad 350 tys. miejsc pracy.

Jest jednak nadzieja, że po 9 maja wszystko powoli zacznie wracać do normy. 

Hiszpania łagodzi restrykcje i czeka na turystów

Władze Hiszpanii nie chcą przedłużać stanu wyjątkowego, który obowiązywał od 25 października 2020 roku. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy będą mogli znów swobodnie się przemieszczać i zniesiona zostanie godzina policyjna. Takie zapowiedzi rządu sprawiły, że lokalni hotelarze już przygotowują się na otwarcie sezonu i przyjęcie turystów. 

Nie wiadomo jeszcze, jakie restrykcje będą obowiązywać w poszczególnych regionach, bo wspólnoty autonomiczne mogą wprowadzać własne regulacje. Duże zamieszanie wywołuje kwestia godziny policyjnej - Majorka chce ją utrzymać co najmniej do 23 maja, w Maladze i Barcelonie ma zostać zniesiona już w przyszłym tygodniu, a Wyspy Kanaryjskie myślą o jej przedłużeniu.  

Okazuje się jednak, że sama zapowiedź luzowania restrykcji w Hiszpanii spowodowała znaczny wzrost rezerwacji pakietów wczasowych oraz noclegów w hotelach. Wśród zagranicznych turystów największym zainteresowaniem cieszą się Minorka, Majorka, Teneryfa oraz Ibiza.

Jak wskazał portal "20 Minutos", ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w samych tylko hotelach doprowadziło do wzrostu sprzedaży noclegów o blisko 45 proc. Portal, powołując się też na organizacje turystyczne, wskazał, że najwięcej rezerwacji urlopowicze dokonują na okres czerwiec-sierpień.

Hiszpania. Jakie restrykcje dla podróżujących?

Obywateli państw Unii Europejskiej nie obowiązuje kwarantanna po przylocie, ale od listopada 2020 podróżujący muszą okazywać przy wjeździe do Hiszpanii negatywny wynik testu PCR na obecność Covid-19 (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem). 

Minister turystyki Reyes Maroto zapowiedziała niedawno, że już od czerwca obowiązek przedstawiania testów zostanie zastąpiony paszportem covidowym. Władze mają nadzieję, że to wpłynie na znaczny wzrost liczby turystów z zagranicy. Rząd szacuje, że Hiszpania przyjmie w ich tym roku około 40 mln – to dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP, gov.pl