Zamknij

Koniec lotów na krótkich trasach? Kolejny kraj UE chce wprowadzić takie przepisy

27.10.2021 12:11
Samolot
fot. Shutterstock

Hiszpania planuje wprowadzić zakaz krótkich lotów krajowych. Chodzi o połączenia poniżej 500 kilometrów, które można pokonać pociągiem. Celem wprowadzenia takich zmian jest zachęcenie ludzi do korzystania z alternatywnych środków transportu, a tym samym obniżenia poziomu emisji dwutlenku węgla.

Hiszpański rząd przekazał, że chciałby znacząco ograniczyć krajowe loty na krótkich dystansach. Na wprowadzenie tych zmian daje sobie jednak dużo czasu, bo plan zakłada wdrożenie lotniczych ograniczeń do... 2050 roku. Nie oznacza to jednak, że takie zasady nie zaczną obowiązywać o wiele wcześniej, tym bardziej, że Hiszpania jest trzecim krajem UE, który pracuje nad takimi projektem.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Francja zaproponowała wprowadzenie zakazu lotów na trasach krajowych, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Z kolei Szwajcaria i Niemcy rozważają wprowadzenie ceny minimalnej biletu lotniczego. Tego typu zmiany mają być częścią ustawy klimatycznej, której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Hiszpania zakaże krótkich lotów? 

Hiszpania chce zakazać krajowych rejsów krótkodystansowych na trasach do 500 km. Warto podkreślić, że muszą to być takie połączenia, które można alternatywnie pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny.

W praktyce oznacza to, że z krajowych rozkładów lotów powinny zniknąć np. trasy z Barcelony, Alicante i Walencji do Madrytu. 

Hiszpania jest jednak przygotowana na takie ograniczenia. Podróżni mają bowiem do dyspozycji kolej dużych prędkości (AVE), której sieć rozrosła się w tym kraju do 3,5 tys. km (lider w Europie). W sumie w Hiszpanii jest 15,4 tys. km torów kolejowych, czym szczyci się tamtejsze ministerstwo rozwoju. 

A co z połączeniami na Wyspy Kanaryjskie czy Baleary? W tym przypadku z oczywistych względów nie można zastąpić lotu podróżą pociągiem. Dzięki temu rejsy krajowe, np. z Madrytu na Majorkę czy Ibizę, nie podlegają ograniczeniom. 

Skąd pomysł na zakazanie krótkich lotów? Rząd Hiszpanii podaje, że loty na krótkich dystansach generują 6 proc. emisji CO2 w Europie. Właśnie dlatego chcą zrobić wszystko, aby obniżyć poziom tej szkodliwej emisji.

Plany Madrytu spotkały się z krytyką ze strony Asociación de Lineas Aéreas (ALA). Zrzeszenie przewoźników powietrznych z Hiszpanii uważa, że decyzja dotycząca usunięcia krajowych połączeń powinna należeć do linii lotniczych, które już mocno ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.

Źródło: Fly4free, Rynek Lotniczy