Zamknij

U wybrzeży Hiszpanii atakują orki. Naukowcy zaskoczeni tym zjawiskiem

12.08.2021 10:51
Orki
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

U południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasilają się ataki orek na żaglowce i małe statki. Z tego powodu hiszpańskie ministerstwo transportu ograniczyło żeglowanie łodzi o długości poniżej 15 metrów w rejonie Kadyksu. Oprócz tego ograniczono możliwość obserwowania tych ssaków morskich przez turystów – poinformował resort w komunikacie.

Według ministerstwa transportu ataki orek nasiliły się u wybrzeży Hiszpanii w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Od końca marca zanotowano 56 ataków waleni w regionie między przylądkami Trafalgar i Punta Paloma (Tarifa), a służby ratownicze udzieliły pomocy 25 małym statkom.

Hiszpania. Orki atakują i uszkadzają łodzie

Resort informuje, że doszło do wielu incydentów z orkami, a ostatni atak waleni miał miejsce w poniedziałek u wybrzeży Kadyksu. Dwa żaglowce zostały zaatakowane przez stado orek, które uderzały w kadłuby z taką siłą, że poważnie uszkodziły stery. Załoga wezwała na pomoc morskie służby ratunkowe, które odholowały łodzie do portu.

Według dziennika "La Vanguardia" zachowanie orek dziwi naukowców. Do ataków waleni na łodzie dochodzi od niedawna i tylko w miejscach dużego ruchu morskiego u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii.

Niektórzy eksperci twierdzą, że orki po prostu się bawią. Inni specjaliści uważają, że dorosłe osobniki w ten sposób uczą polować młode.

Oceanograf z organizacji Ekolodzy w Akcji Ana Alderias twierdzi, że winę ponoszą ludzie, którzy nie respektują norm bezpieczeństwa i za bardzo zbliżają się do zwierząt, zmuszając je do obrony. Orki mogą także usiłować powstrzymać statki ze względu na jakieś wcześniejsze incydenty i wyrządzoną im krzywdę – tłumaczy. Cześć naukowców wyjaśnia zjawisko atakowania łodzi stresem zwierząt morskich zagrożonych wymarciem z powodu zmian klimatycznych.

Naukowcy przypominają, że w lecie wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii zawsze pojawiają się stada orek płynących za ławicami tuńczyków i konkurujących o pożywienie.

Orki nie są niebezpieczne dla ludzi

Pomimo licznych incydentów z orkami, nie obserwuje się agresywnych zachowań tych zwierząt wobec ludzi. Orki mogą osiągnąć długość 9 metrów i kilka ton wagi, z łatwością mogłyby zatopić małe żaglowce o długości 5 metrów, ale do tego nie dochodzi – zauważył dziennik "La Vanguardia". 

– Do tej pory nie ma jednego, logicznego wytłumaczenia, to zachowanie waleni jest nowe i zadziwiające – powiedział biolog Francisco Lopez, cytowany przez dziennik. – Tego typu interakcje ze strony orek stają się rutynowe – podkreślił.

W przypadku natknięcia się na orki u wybrzeży Kadyksu hiszpańskie ministerstwo transportu radzi wyłączenie silnika (jeżeli łódź ma napęd mechaniczny), zwinięcie żagli, pozostawienie steru na kursie, niehałasowanie i unikanie zbliżania się do zwierząt. Należy także poinformować służby morskie.

Źródło: PAP/Grażyna Opińska