Zamknij

Samolot awaryjnie lądował na Majorce. Pasażerowie rzucili się do ucieczki

08.11.2021 12:30
Incydent na lotnisku Palma de Mallorca
fot. PAP/EPA/Atienza

Lotnisko w Palma de Mallorca w Hiszpanii zostało zamknięte na prawie cztery godziny. Decyzję o wstrzymaniu ruchu lotniczego podjęto po tym, jak samolot marokańskich linii lotniczych awaryjnie wylądował, a grupa kilkudziesięciu pasażerów, po opuszczeniu pokładu, zaczęła uciekać w różne strony. 

Do zdarzenia doszło w miniony piątek. Samolot linii Royal Air Maroc, lecący z Maroka do Turcji, wylądował na lotnisku na Majorce z powodu rzekomej niedyspozycji pasażera wymagającego pilnej pomocy medycznej. Kiedy otwarto drzwi samolotu, aby ewakuować chorego, wysiadło około 20 pasażerów, którzy uciekli w różne strony.

Awaryjne lądowanie na Majorce. 20 pasażerów uciekło [WIDEO]

Po tym incydencie lotnisko zostało zamknięte, a Gwardia Cywilna rozpoczęła poszukiwania uciekinierów. Do tej pory zatrzymano 12 osób. Jeden z podróżujących biorących udział w ucieczce to Palestyńczyk, a pozostali to obywatele Maroka.

Śledczy biorą pod uwagę scenariusz, w którym cały incydent z awaryjnym lądowaniem został zaplanowany w celu nielegalnego przedostania się do Hiszpanii. Pasażer, który miał w czasie lotu  zapaść w śpiączkę cukrzycową, został przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono, że jest w bardzo dobrym stanie. Mężczyzna trafił do aresztu. Inny pasażer, który towarzyszył rzekomemu poszkodowanemu w trakcie transportu do szpitala, uciekł. 

Zatrzymani będą odpowiadać za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa lotniczego i przekroczenie hiszpańskiej granicy w sposób nielegalny. Następnie mają zostać deportowani do kraju pochodzenia.

Ruch lotniczy na Majorce wstrzymany

Ze względów bezpieczeństwa ruch lotniczy w Palma de Mallorca został zawieszony na kilka godzin. Loty do stolicy wyspy były zawracane lub przekierowywane na inne pobliskie lotniska, a odloty czasowo wstrzymano.

Z powodu incydentu 20 odlotów zostało znacznie opóźnionych – podały władze portu lotniczego. Lotnisko zostało ponownie otwarte około północy, po blisko czterech godzinach. 

Służby bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie w sprawie incydentów na lotnisku. Wykluczono sytuację zagrożenia dla obywateli.

Źródło: PAP (Grażyna Opińska), TVN24