Zamknij

Kula ognia na niebie nad Hiszpanią. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

20.04.2021 14:48
Meteoryt na niebie
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Jasna kula ognia niespodziewanie pojawiła się nad Hiszpanią. Świadkami tego spektakularnego zjawiska były tysiące osób. W sieci pojawiły się liczne nagrania ukazujące moment przemieszczania się świetlistego obiektu po niebie. 

Kula ognia rozświetliła nocne niebo nad Hiszpanią w piątek, 16 kwietnia. "Ognista łuna" była początkowo widoczna w północno-zachodniej części kraju (około 85 km nad prowincją Lugo), następnie przemieściła się w kierunku Madrytu, po czym wzbiła się wyżej i była wówczas widoczna także nad południowo-zachodnią Hiszpanią.

Hiszpania. Kula ognia pojawiła się na niebie

Zazwyczaj podobne świetle obiekty przecinające niebo gasną w ciągu kilku sekund. Kulę ognia nad Hiszpanią można było obserwować przez prawie minutę. Świadkowie tego zjawiska przyznawali w relacjach, że był to naprawdę zaskakujący i niezwykły widok. 

Jasny, świetlisty obiekt został zarejestrowany w ramach projektu SMART obsługiwanego przez Southwestern Europe Meteor Network (SWEMN). Głównym badaczem jest dr Jose Maria Madiedo z Instytutu Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC), który monitoruje podobne zjawiska na niebie.

Hiszpański naukowiec przekazał, że tajemniczy obiekt widziany przez mieszkańców Hiszpanii to najprawdopodobniej "pasąca kula ognia". Jest to rzadki typ asteroidy, która nie uderza w Ziemię, a jedynie przedziera się przez jej atmosferę przed powrotem w przestrzeń kosmiczną.

W ostatnim czasie podobne świetliste zjawisko było widoczne w USA. Wielka kula ognia przecięła nocne niebo nad Florydą. Była widoczna tak naprawdę przez kilka sekund, ale sprawiła, że zrobiło się jasno jak w dzień. Lokalna stacja telewizyjna otrzymała niemal 230 zgłoszeń od mieszkańców, którzy widzieli "płonący" obiekt na niebie. 

Źródło: Euro Weekly News, Polsat News