Zamknij

Zaskakujący widok "pływającego miasta". Zjawisko fatamorgany uchwycone na zdjęciu

19.04.2021 10:27
Miasto na horyzoncie
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

"Pływające miasto", a dokładnie 12 wysokich budynków na morskim horyzoncie, można było zobaczyć z plaży Gava w pobliżu Barcelony. Warunki atmosferyczne sprzyjały utworzeniu się spektakularnego zjawiska mirażu lub fatamorgany naprzeciwko miejskiego wybrzeża Katalonii. W sieci pojawiły się niezwykłe zdjęcia, które bardzo szybko obiegły sieć. 

Spacerujący po hiszpańskiej plaży mieszkańcy byli zaskoczeni widokiem wieżowców, które nagle pojawiły się na morzu. Świadkowie tego zjawiska postanowili uwiecznić to na zdjęciach. Niektóre opublikował dziennik "La Vanguardia".

Fatamorgana u wybrzeży Barcelony. "Pływające miasto"

W "pływające miasto" widoczne z wybrzeża Barcelony zamienił się jeden z dużych statków handlowych mieszczący na pokładzie kontenery. Jak to możliwe? Spektakularne zjawisko fatamorgany polega na utworzeniu się pozornego obrazu odległego przedmiotu, a obiekty na horyzoncie – wyspy, klify czy statki na morzu, przybierają wydłużony wygląd.

Do iluzji optycznej dochodzi wskutek działania wielu czynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze i gęstości. Nazwa zjawiska pochodzi od celtyckiej legendy o czarodziejce Morgany Le Fay, której przypisywano zdolność wywoływania miraży.

Wbrew powszechnym przekonaniom, do fatamorgany dochodzi nie tylko na gorących, afrykańskich pustyniach. Najbardziej znane miraże występują w Cieśninie Mesyńskiej we Włoszech. Pojawiają się także w Polsce - na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.

Źródło: PAP