Zamknij

Hiszpańskie plaże coraz węższe. Co roku zmniejszają się nawet o 10 metrów

16.06.2021 10:02
Costa Brava, Hiszpania
fot. Shutterstock

Popularne turystycznie plaże w Katalonii co roku zwężają się o 6 do 10 metrów. Jest to spowodowane m.in. nasilającymi się prądami w Morzu Śródziemnym, które wymywają piasek. To także efekt gwałtownych zjawisk pogodowych, których w ostatnim czasie można zaobserwować coraz więcej. 

W Katalonii turyści będą mieli coraz mniej przestrzeni, aby wypocząć na plaży. Na tamtejszym wybrzeżu postępuje degradacja. Największe zmiany widać w stolicy regionu, Barcelonie.

Hiszpania. Katalońskie plaże co roku węższe o 6-10 m

Z opublikowanego we wtorek raportu władz prowincji Barcelona, który cytuje agencja Europa Press, wynika, że woda coraz silniej wdziera się w głąb katalońskich plaż, a zjawisko to powtarza się co roku.

Dokument opracowywany od 2017 r. dowodzi, że szczególnie szybko proces wymywania piasku na wybrzeżu postępuje w północnej części prowincji Barcelona na większości tamtejszych plaży.

Wskazano, że działania lokalnych władz, służące wyhamowaniu tego procesu, są utrudniane przez liczne załamania pogody w regionie, głównie sztormy.

Nie bez znaczenia, jak wskazali autorzy dokumentu, są też nasilające się w ostatnich latach prądy morskie wymywające piach z położonych w rejonie prowincji Barcelona plaży, znosząc go w głąb Morza Śródziemnego.

Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Katalonii jest turystyka. Barcelona i Costa Brava są głównymi ośrodkami turystycznymi tego regionu. Właśnie dlatego stan plaż i ich stopniowe zwężanie się, są bardzo poważnym problemem dla lokalnych władz.

Źródło: PAP