Zamknij

Europejski kraj mocno luzuje obostrzenia i otwiera baseny oraz teatry. Jest jednak pewien haczyk

12.04.2021 12:10
Holandia mocno luzuje obostrzenia i otwiera baseny oraz teatry. Jest jednak pewien haczyk
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Holandii zapowiedział, że w kwietniu nastąpi łagodzenie przeciwepidemicznych obostrzeń. Otwarte zostaną m.in. teatry, muzea, baseny czy ogrody zoologiczne. Czynny jest już także słynny park kwiatowy Keukenhof. Jest jednak pewien haczyk - odwiedzający te miejsca będą musieli zrobić test na obecność koronawirusa.

Obecnie w Holandii zamknięte są placówki kultury i lokale rozrywkowe, a restauracje i bary mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos. Z kolei na świeżym powietrzu mogą się spotykać tylko dwie niemieszkające ze sobą na stałe osoby, w prywatnych mieszkaniach można przyjmować tylko jednego gościa. Między godziną 22:00 a godz. 4:30 obowiązuje godzina policyjna.

To się jednak już wkrótce zmieni, ponieważ rząd Holandii zapowiedział, że w kwietniu nastąpi złagodzenie części obostrzeń.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Holandia luzuje restrykcje i otwiera baseny oraz teatry

Holandia postanowiła przeprowadzić eksperyment, by sprawdzić, jak niektóre miejsca mogą działać w czasie pandemii koronawirusa. Jak podaje portal Fly4Free.pl, kilka dni temu opublikowano listę obiektów, które zostaną otwarte jeszcze w kwietniu. Znalazły się na niej m.in. teatry, ogrody zoologiczne, baseny, muzea, a także stadiony.

Co więcej, w piątek otwarty już został słynny park Keukenhof, jeden z największych na świecie parków kwiatowych. Każdego roku odwiedzany jest przez 1,5 mln turystów. 

Żeby dostać się jednak do wspomnianych powyżej miejsc, trzeba będzie spełnić pewien warunek. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja przez internet oraz okazanie negatywnego testu na obecność koronawirusa. Pod uwagę brane będą wyniki tylko takiego testu, który wykona się na miejscu, w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Wykonanie testu jest bezpłatne, a wynik będzie można otrzymać już po godzinie. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Holenderskie Stowarzyszenie Szpitali (NVZ) wyraziło zdziwienie planowanym luzowaniem obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Medycy twierdzą, że "szpitale pękają w szwach" i krytykują rządowe propozycje.

RadioZET.pl/PAP/Fly4Free.pl