Zamknij

Europejski kraj przedłuża lockdown do marca. Władze szykują się na trzecią falę pandemii

03.02.2021 10:36
Lockdown
fot. Shutterstock

Holandia przedłuża lockdown do 2 marca ze względu na rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa i ryzyko trzeciej fali koronawirusa. Możliwe jest też przedłużenie godziny policyjnej, która obowiązuje w kraju w godzinach od 21 do 4 rano.

Pandemia koronawirusa nie ustaje. W obawie przed nowymi, bardziej zaraźliwymi mutacjami koronawirusa europejskie kraje przedłużają obowiązujące restrykcje lub ogłaszają nowe. Tak też jest w przypadku Holandii. Premier Mark Rutte oraz minister zdrowia Hugo de Jongeo poinformowali na konferencji prasowej o przedłużeniu lockdownu.

Holandia: lockdown do 2 marca

– Gdybyśmy nie mieli do czynienia z brytyjskim wariantem wirusa, który odpowiada za dwie trzecie zakażeń, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń – powiedział szef rządu.

Możliwe jest też przedłużenie godziny policyjnej, która obowiązuje obecnie w godzinach od 21 do 4 rano. Mieszkanie można opuszczać w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, np. udając się do pracy. Można też wyprowadzać psy na smyczy.

Wprowadzone przez parlament w ubiegły czwartek ograniczenie wygasa 10 lutego. Rząd analizuje obecnie, czy godzina policyjna rzeczywiście przyczynia się do spadku liczby zakażeń.

Jak poinformowała holenderska agencja ANP, do tej pory za naruszanie zasad godziny policyjnej ukarano mandatami w wysokości 95 euro około 16 tys. osób.

Zobacz także

Podczas konferencji zapowiedziano poluzowanie niektórych obostrzeń. Od 8 lutego zostaną otwarte szkoły podstawowe (szkoły średnie pozostaną zamknięte co najmniej do 1 marca). Sklepy będą nadal zamknięte, wprowadzona zostanie jednak możliwość odbioru zamówionych przez internet produktów.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w niedzielę w Holandii odnotowano 4211 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii potwierdzono tam 974 775 przypadków oraz odnotowano 13 959 zgonów. 

Źródło: gov.pl, PAP